Din nou “defilam” doar cu Simona…

imagesCalculul hartiei ne lasa sa credem ca meciurile fetelor nostre pot fi castigate, deandata ce toate 4 aflate la Shenzhen erau mai bine cotate decat adversarele lor. Spunand inca odata ca meciul dintre Halep si Beck a fost neasteptat de greu, Simona intrebuintandu-se serios pentru a castiga, iata ca am adunat 3 infrangeri dureroase si neasteptate.

Alexandra Dulgheru a pierdut la Saisai Zheng care se afla cu 15 locuri mai slab cotata, Monica Niculescu nu s-a descurcat cu Polona Hercog aflata cu 48 de locuri mai jos in clasament, iar astazi Irina Begu asteptata ca si castigatoare la cehoaica Siniakova aflata pe locul 83 fata de al ei 40, a pierdut si ea chiar daca ne-a lasat impresia ca este stapana pe situatie conducand cu 7-6 si 2-0. Doar in tiebreak Irina a fost peste adversara de 18 ani si ceva, care neexperimaentata a cedat, dupa care profitand de indeciziile Irinei si de jocul ei avantat si uneori riscant a reusit sa intoarca soarta meciului. Cehoaica face breakul decisiv in setul doi la 4-4 si egaleaza la seturi , dupa care a cam fost singura pe teren, castigand setul 3 cu scorul de 6-1!?

Mare pacat pentru toate cele 3 fete ale noastre, fiindca era o ocazie buna sa puncteze in erarhia WTA, dar au scapat prilejul si acum doar analizele au mai ramas sa umple golul pana la Sydney, sau cate un meci de dublu.

Simona s-a chinuit mult pana la castigarea partidei cu nemtoaica Beck dar si-a adus in cont 30 de puncte, la fel ca si urmaritoarea sa Petra Kvitova.

La inceput de an, scazand punctele castigate in prima saptamana din anul trecut, Serena incepea cu 8016 puncte (scazandu-i-se 470 castigate la Brisbane 2014) Sharapova 6865( fara semifinala de anul trecut -185 de puncte), Simona cu 6292 si Petra cu 5966, amandoua neavand nimic de aparat.In primele 8 doar Ana Ivanovic mai avea de aparat cele 280 de puncte castigate odata cu trofeul de la Auckland.

Lupta la varf se anunta acerba si pana la Melbourne mai pot surveni schimbari in clasamentul WTA.