Dupa un meci parca regizat de Hitchcock, Simona castiga

In ultima confruntare dintre Simona Halep si Sara Sorribes Tormo, romanca s-a impus cu 6-4, 6-0 si desigur ca toata lumea se astepta la o victorie lejera. Dupa cum s-a desfasurat primul set, castigat de Simo cu 6-0 in 18 minute, totul parea usor si daca si setul doi se termina repede, Cahil si-ar fi pus eleva la un antrenament suplimentar.Asa ne gandeam, mai ales ca setul al doilea a inceput cu al 4-lea break consecutiv facut de Simona. Dupa ce a fost egalata la 1, lasand un ghem parca din complezenta pentru ca reprezentanta gazdelor era pur si simplu “executata”, de jocul agresiv si variat al romancei, totul a reintrat in …normal. Simona a indraznit mai mult decat alta data, a pus scurte, a alergat la fileu, a lovit voleuri curate, la adapostul ideii ca nimic rau nu i se putea intampla.

Cand Simo conducea deja cu 5-1, intervine socul, misterul si neprevazutul: Sara nu a cedat, a facut ce stia ea mai bine, s-a aparat cu indarjire dar si spre surprinderea tuturor profitand si de o sumedenie de greseli ale Simonei, un fileu aici, un aut mic dincolo si s-a ajuns incredibil dar adevarat la 5-5. Nervozitatea Simonei a devenit mai mult decat evidenta pentru ca nu putea stavili avalansa de erori nefortate, si greselile de peste fileu s-au rarit. Eram siguri ca nu avea de gand sa mai joace inca un set, dar trebuia sa se adune si sa joace ca in prima ora… A fost nevoie de dusul rece (a se citi egalarea la 5) pentru ca sa revina la jocul sigur, cu lovituri din colt in colt si astfel minunea nu s-a produs.

Asadar Halep-Soribes Tormo 6-0, 7-5.

Cele 4 ghemuri pierdute consecutiv ne-au adus aminte de jocul slab facut cu Sabalenka la Stuttgart si asta ne deruteaza complet. Speram sa nu devina un obicei, acela de a insera in meciuri perioade de joc dezlanat, deconcentrat si plin de nervi. Ne-a placut fara de tagada, faptul ca a pistonat un colt de teren (de regula reverul) apoi a punctat shimband directia si lovind mai puternic. Asa dorim sa o vedem in continuare mai ales ca urmatoarea adversara, chinezoica Sai Sai Zheng are un joc mult mai variat dar poate si ataca…