Simona reuseste victoria dar fara sa convinga…

Cu totii ne doream victoria in fata frantuzoaicei Alizee Cornet, fiindca trebuia luata revansa dupa infrangerea de al Australian Open, dar ea s-a obtinut fara stralucire, fara sa convinga. Desigur ca intr-un turneu de WTA 1000 e bine sa castigi chiar si jucand mai slab, asa ca ne bucura victoria dar nu si jocul. Simona a gresit foarte mult, e drept ca si adversara, deci am vazut un meci plin de erori, de toat felurile, de ambele parti. Acum Simo si-a reparat demarajele   spre scurtele adverse ( le-a prins pe majoritatea si a punctat), dar nu si serviciile care au fost ingrijorator de slabe. Cornet a punctat si dupa primul serviciu al Simonei, asa ca dupa al doilea care de regula era moale si pe centru  ea lua initiativa. Intr-un meci se rezolva unele treburi dar imediat vedem ca apar altele care aduc neplaceri. Trebuia luata revansa dupa infgrangerea dureroasa de la A.O. dar acum va urma o alta in fata americancei Danielle Collins. Jucat pe cel mai frumos teren de tenis din lume, arena  “Pietrangeli” cu statui si pini pe coronament, pe o vreme excelenta, meciul promitea, iar spectatorii au luat cu asalt tribunele.Daca meciul nu prea a avut ritm si nici spectacol, a avut macar o desfasurare interesanta a scorului. Inceputul setului inaugural a fost marcat de 3 breakuri si ne arata pe Simona nesigura si cu servicii moi, “citete”.Tocmai cand ziceam ca va avea un set usor, conducand cu scorul de 5-1, isi fac loc greseli in serie, auturi si fileuri care duc scorul la un neverosimil 5-4. Abia acum a inceput sa joace cu adevarat, salvand mingi grele in aparare si rezistand in raliuri pana in momentul cand putea trece in atac. Asadar dupa un 6-4 meritat dar greu obtinut,  a inceput setul al doilea, nu inainte de a contoriza 11 greseli nefortate…A urmat un set cam la fel, in care Simo profita de greselile frantuzesti, si conduce cu 5-2 cu doua breakuri…Cum era  asteptat, se repeta scenariul primul set si Alizee face doua ghemuri la rand ajungand din nou la un 4-5 periculos. Acum, parca sculata dintr-u somn cu vise urate, Simona face un ghem la zero, incheind setul si meciul…Urmare victoriei Simona trece in clasament peste Gauff, Pavlyucenkova, Kerber si Keys, urcand pe 18.

In turul al doilea Simona va juca impotriva americancei Danielle Rose Collins cu care a pierdut ultima oara si va trebui din nou sa-si ia o revansa…