Dupa un prim set ingrozitor, Simona s-a dezlantuit …

Dupa eliminarea castigatoarei de anul trecut inca din primul tur, ar fi fost chiar incredibil sa asistam la parasirea turneului de catre cealalta finalista…Simona Halep a inceput meciul ce trebuia sa fie un simplu antrenament cu public cu o sumedenie de greseli, unele chiar in serii de 3-4, care au dus-o la un scor neverosimil 0-5. Chiar daca noi cei care o cunoastem atat de bine stiam ca va juca alt tenis in setul al doilea, pericolul era mare fiindca adversara sa Alison Riske juca fara greseala si cred ca Simona nu s-a uitat cum joaca acum, cand a facut finala de WTA pe zgura. Chiar daca americancele nu iubesc aceasta suprafata, asta nu insemna ca o minima documentare nu trebuia facuta. La acel scor incredibil Simona a luat meciul in serios si chiar daca a pierdut setul cu 2-6, a dat semnele revenirii si intrarii in meci, poate si pe fondul oboselii adversarei care pare ca “a ars” complet in cele 25 de minute scurse.Simona a reusit doar 4 puncte directe fata de 13 si a facut 16 erori nefortate fata de doar 10 ale lui Alison.In astfel de situatie nu ai cum sa castigi ci doar sa incerci sa nu te faci de ras.

Seturile  urmatoare au fost asemanatoare intre ele, Simona jucand altceva si le-a castigat cu 6-1, stopand greselile, lungind mingile, purtandu-si adversara din colt in colt si chiar venind in fata cu curaj si hotarare. Americanca a facut un ghem in setul al doilea tot la 0-5, iar in decisiv la 0-3, fara sa mai conteze in meci.

Oare zgura madrilena si cea romana sa fie atat de diferite de cea pariziana? Oare ploile care au cazut au ingreunat atat de mult terenul si mingile incat Simo sa aibe probleme in a pune mingea in teren? Acum ca ne-a trecut de la agonie la extaz, putem privi cu incredere meciul din turul al doilea cu Taylor Towsend, dupa care in mod normal ar trebui sa joace cu Andrea Petkovic. S-auzim de bine!