Dupa un set dificil, Simona a zburdat spre victorie

Un meci cu Johanna Konta este greu oricand si pe orice loc s-ar afla australo-ungaro-britanica. Acum pe locul 41, cu destule infrangeri si parca fara stralucirea de alta data, ea s-a adunat special pentru meciul cu Simona, aratand ca inca se mai poate tine cont de ea. Simona se gandea la meciul urmator, se vedea deja jucand cu slovaca Viktoria Kuzmova si a fost surprinsa de jocul perfect al adversarei, de hotararea cu care ataca si lovea decisiv.

Primul set ne-a demonstrat ca meciul nu va fi usor, si asta mai ales fiindca britanica a jucat agresiv, a impins-o pe Simona departe de linia de fund, a pus scurte perfecte si mai ales a servit excelent, mereu la exterior si apoi punctand rapid si imparabil. Simona a parut lenta mai ales fiindca Johanna s-a folosit deseori de contre pied-uri dar cum o stim de “incapatanata” in sensul bun al cuvantului ea s-a agatat de cateva ori de astfel de mingi.Ea a inteles ca asa nu poate continua si a inceput sa puna si lifturi cu saritura mai inalta, care au deranjat, mai ales cele pe rever.Usor-usor ea a echilibrat jocul si tabela de punctaj, egaland de la 2-4 si conducand cu 5-4 si 6-5, punandu-se la adapostul unui eventual tie-break. A fost un set greu, poate venit la timp, fiindca nici o jucatoare nu este de neluat in seama, surprizele fiind dese pana acum. La 5-4, Simona a avut 2 mingi de set, dar amandoua au fost salvate de adversara cu serviciul, in ghemul 12 a mai avut alte doua mingi de set, ambele  salvate de Konta in aceeasi maniera si doar la a cincia oportunitate Simona inchide setul. Asadar 7-5, chiar mai greu decat o arata scorul, vezi punctajul de 48-46 cu doar 2 puncte avans…

Acest ultim ghem care a durat aproape 10 minute ne-a aratat ca Johanna a cam obosit, serviciul la urma nu a mai mers si asteptam curiosi setul al doilea. Asa cum era de asteptat, chiar daca nu e prea magulitor, totul s-a rezolvat datorita unei conditii fizice superioare, Simona alergand usor, iar englezoaica gresind la fel de usor. A fost 4-0, cu 16 puncte la doar 2, nimic ne mai putand impiedeca victoria romaneasca. Simo se relaxeaza si isi pierde ghemul, dar asa cum ne-a obisnuit revine si pedepseste imediat adversara cu doua ghemuri rapide si 6-1 fara drept de apel. A fost un meci bun, pe alocuri foarte bun, dar cand Konta era proaspata si lucida a fost cam greu.

Urmeaza slovaca Viktoria Kuzmova, care a eliminat pe rand pe Goerges si specialista spaniola a zgurii Carla Navarro, asa ca trebuie tratat serios…Succes!