Emotii, crispare si nervi, dar Halep castiga primul meci din 2015

simoSimona Halep a avut un meci dificil cu nemtoaica Annika Beck, jucatoare cu buna mobilitate, luptatoare, cu lovituri tari si adanci de pe ambele parti, dar previzibila.

Simona a inceput cu destule emotii, poate se gandea ca mereu a avut de furca in fata Annikai, poate pentru ca era primul meci in acest an, si poate si pentru ca toata lumea a spus ca pana la finala nici un meci nu va fi la fel de… dificil. Emotiile au crispat-o, greselile nefortate s-au adunat si s-a instalat o stare din care se iese cu greu, mai ales ca adversara nu gresea aproape deloc.Indraznesc sa spun ca Simona a jucat la fel de inconsistent tot meciul, doar ca adversara a cazut fizic si emotional cand dupa un 3-2 cu break in decisiv, s-a blocat si a pierdut 4 ghemuri la rand.

Ce a fost pana acolo? Multe greseli nefortate, ratari din fata fileului, servicii ezitante si chiar cateva zvarliri ale mingii cand terenul nu se mai gasea si ce era mai grav, faptul ca Simo nu a reusit sa citeasca directiile serviciilor adverse, de unde o multime de greseli la retur….Rare au fost punctele de clasa, care au aratat cine este in top, fiindca dealtfel un neavizat nu ar fi putut distinge cine e pe locul 3 si cine pe 55…

In primul set, la 3-3 nemtoaica a reusit breakul si a inchis setul cu 6-4.In setul al doilea Simona pierde din nou un ghem pe propriul servici si tot la 3-3, dar reuseste rebreakul si de la 3-4 face 6-4 castigand deci 3 ghemuri la rand. In decisiv nemtoaica face break   conducand cu 3-2, dar Simo gasesete din nou resurse pentru a egala si apoi va puncta mereu pana la final.

Pe noi ne incalzeste prea putin faptul ca in turneele paralele Cibulkova, Jankovic, Lisicki, Errani sau Petkovic ua pierdut, Muguruza s-a retras, si nici ca Peng a fost eliminata chiar aici, iar Serena Williams a cedat primul sau set din 2015 cu 0-6 la Pennetta, ne intereseaza jocul Simonei pe care il dorim mereu crescut .

Urmatoarea adversara va fi rusoaica Natalia Viklyantseva de pe locul 584, care a avut aici o comportare incredibila, castigand la Friedsam de pe locul 93, dupa ce a primit un wild card…