Excelente rezultate pentru Irina Begu la Palermo

irina beguEste perioada anului cand Irina Begu se simte minunat, si daca ne aducem aminte de anul trecut imi veti da dreptate.Acum un an, Irina juca foarte bine la Budapesta, unde a ajuns in finala, apoi la Palermo si castiga turneul BCR Open Romania atat la simplu cat si la dublu.Acum, aflata la Palermo, unde dorea sa-si apere punctele si daca se poate si sa mai adune, pentru ca are destul de multe de aparat, Irina s-a intrecut pe sine, si in 5 zile a repurtat 3 victorii , ajungand in semifinala, unde o asteapta Sara Errani, favorita 1 si numarul 9 mondial.

Va fi greu , dar nu imposibil. Imi place sa cred ca Irina si Aura Wagner care o insoteste se inteleg de minune si rezultatele incep sa se vada.Sa fie intr-un ceas bun !

In primul tur, adversara Irinei a fost Polona Hercog, longilina slovena cu un joc mai degraba german decat balcanic.O fata riguroasa si cu un clasament bun, actualmente pe 63, in concurs cu 46, fosta 35 in ianuarie anul acesta.Irina nu se lasa impresionata si incepe tare, face un break in primul ghem sia apoi se duce nestingherita pana la 6-1, in doar 30 minute de joc.In setul al doilea care avea sa fie si ultimul, slovena din Maribor incearca sa echilibreze jocul si chiar reuseste, pastrand scorul egal pana la 3-3, dupa care cedeaza doua ghemuri si se parea ca Irina se va impune cu lejeritate.O ultima incercare a Polonei de a se mentine in joc o aduce la 5-5, profitand si de cateva greseli ale romancei, chiar si de o dubla greseala.Se intra in tiebreak, care avea sa fie foarte strans, in care slovena are de doua ori minge de set, dar Irina salveaza si se impune cu 10-8 si meciul este castigat.Sa consemnam ca Irina a reusit 6 break-uri fata de doar 3 ale slovenei.

Era deja un rezultat foarte bun si in perspectuiva tururilor urmatoare, incepeam sa facem calcule

In turul al doilea spaniola Lourdes Dominguez Lino ii ia Irinei primul set cu 6-3 si ne faceam ganduri de ingrijorare, care nu au tinut prea mult fiindca Irina s-a dezlantuit si a castigat 12 ghemuri fata de doar 5 ale adversarei, incheind seturile urmatoare cu 6-1, 6-4, fiind clar superioara.

In sferturi, Irina a jucat impotriva altei spaniole, Estrella Cabeza Candela, care a venit din calificari si era in buna forma.Avand 25 de ani, cu o buna experienta in circuitul ITF, unde a castigat 15 turnee la simplu si dublu, Estrella s-a dovedit o nuca tare si a luptat cu armele tipice spaniolilor, specialisti ai zgurei.

Poate nu va vine sa credeti dar meciul incepe cu o serie de 8 puncte consecutive ale spaniolei, care evident face 2 ghemuri albe, de parca juca singura la perete.Irina si-a pierdut primul sau ghem desi a servit de 4 ori cu primul serviciu, dar nu a reusit sa puncteze deloc.Dupa o serie de alte break-uri, Irina egaleaza la 3 si apoi la la 4 si la 5, dar nu poate egala si la 6 si pierde setul cu 5-7. Acum eram in tema si imi spuneam ca Irina incepe sa joace abea dupa o ora de la inceputul jocului. Periculos dar esential daca iti reuseste revenirea. Nu a fost chiar simplu fiindca a avut din nou de recuperat un break, facut repede de Estrella, dupa care se impune in 3 ghemuri consecutive si casrtiga setul cu 6-4.

Setul decisiv incepe bine si Irina se desprinde la 3-1 si 5-2, dar o “comite” si in loc sa profite de serviciu , cedaza ghemul sau , apoi inca unul, dar se aduna si pune capat meciului castigand din nou cu 6-4. Spun ca a facut-o pe merit, adunand cu 8 puncte mai mult per total si cu un break in plus.Cheia meciului a fost totusi serviciul, care la fel ca si meciurile anterioare a fost o arma de baza.

Astfel, Irina a intrat in semifinala pe care o disputa astazi seara, si o va intalni pe Sara Errani care a dispus de Alexandra Cadantu cu 6-2, 6-2. Daca ne mintim ca Sara a invins in primul tur si pe Edina Galovics –Hall, putem sa speram ca ulciorul nu merge la fantana si a treia oara.