Finala ideala de la Miami,castigata de Serena Williams

serenaDaca in turneul masculin de tenis de la Miami avem in finala jucatorii nr.3 si 5, la fete, primele doua clasate ale topului modial si-au castigat dreptul de a juca finala fara prea mari probleme.

Serena Williams  si Maria Sharapova au disputat ce se chiama finala dorita de organizatori, de spectatori si de noi cei care admiram tenisul, pentru a vedea daca Serena este fara drept de apel prima, sau se mai poate specula si altfel.

Meciul a inceput destul de strans, dar la 2-2 Masha face break-ul si conduce cu 3-2 si avea mingile in mana.Serena s-a trezit din “pumn” si intoarce scorul, facand si ea break , egaland la 4. Serviciul americancei nu a prea ajutat-o fiindca a facut 3 asi dar si 2 duble greseli si primul serviciu a intrat unul da si unul nu, asa ca returul Sharapovei mai ales pe serviciul al doilea a facut diferenta.Masha face break-ul decisiv si apoi ia setul cu 6-4, dar mai clar decat arat scorul fiindca diferenta de puncte a fost mai mare de 4, chair de 7 .In mai putin de o ora rusoaica a luat primul set si acum poate lovi cu toata increderea la adapost de scor.

Setul al doilea incepe cum altfel cu un ghem la zero castigat de Serena, care nu mai are loc de intors decat daca va egala la seturi, dupa care face si un break la prima sansa pe care si-a apropiat-o.Replica Sharapovei este dura: face imediat doua ghemuri in care lasa doar 3 puncte si asteapta sa vada cum va trece Serena peste soc. Aceasta nu poate digera pierderea avantajului si mai cedeaza un ghem, pe propriul serviciu chiar la zero! Sa fie seara Sharapovei? Posibil fiindca tabela de scor arata bine: 9-6 la ghemuri pentru rusoaica. Break la zero! Am mai scris? Da dar de data aceasta de cealalta parte si Serena egaleaza la 3. Ce finala, parca joaca doua scolarite, in care nici una nu stie sa serveasca si au invata doar lectia returului.Serena nu glumeste face 4-3 si de la 15-40 face si break-ul, asa ca setul il are in mana daca va servi bine.Americanca nu iarta, loveste napraznic si agresivitatea ei se transforma in reusite asa ca 6-3, dar mai ales 29-21 la puncte.

Setul decisiv incepe in aceasi nota de lovituri din toata puterea si de o parte si de alta, cu Serena mai sigura pe ea si se disrtanteaza rapid la 3-0, ajutata ce este drept si de Masha care face doua duble greseli consecutive.Tribuna striga Maria, Maria,dar ea imprastie mingile, tare si cu stil, si 0-4.Tavalugul negru continua si avem 5-0, si gata.

Williams vs.Sharapova 4-6, 6-3, 6-0 cu 10 ghemuri castigate consecutiv de Serena. Umilinta rusoaicei e completa si America este fericita.