Game over pentru Simona la Eastbourne…

Neplacut, dar asta e…In sport nu poti castiga mereu, dar depinde cu cine, cum pierzi si mai ales cand. Dupa doar doua meciuri jucate la simplu si alte doua la dublu, Simona a dat un prim examen pe iarba, si cu cine? Tocmai cu detinatoarea titlului de anul trecut de la Wimbledon, am numit-o pe Angie Kerber. Clasata acum inaintea Simonei in clasament, nemtoaica a ajuns in fata jucatoarei noastre datorita scederii punctelor Simonei pe care le-a castigat anul trecut pe zgura de la Paris. Acum lucrurile se vor schimba din nou, fiindca Angelique va fi depunctata cu cele 2000 de puncte castigate la Londra in 2018. Meciul dintre ele din faza sferturilor de finala era asteptat cu nerabdare de ambele jucatoare fiindca reprezenta masura in care sunt pregatite pentru Londra de saptamana viitoare. Scorul dintre ele era de 6-4 pentru Simona, pentru ca ultimul meci de la Aus Open a fost dramatic, asa ca acum se intrevedea ceva asemanator. Din nefericire nu a fost sa fie, fiindca nemtoaica avea deja 4 meciuri la activ jucate la Mallorca si a castigat de justete, dar mai ales fiindca a aratat un tenis foarte bun, cum nu am mai vazut demult la ea: deplasare excelenta, lovituri de “adormire” si apoi brusc schimba registrul directiilor si mai ales al fortei, surprinzand-o pe Simona aproape de fiecare data. Diferenta de joc a fost evidenta, scorul nu reprezinta real acest lucru, asa ca  Simona mai are de lucru in aceste zile pana la deschiderea marelui slem britanic.

Simona a parut putin imobila inca de la inceput, a fost surprinsa de precizia si regularitatea adversarei, a gresit cam mult si s-a vazut repede condusa cu 4-1, cu doua breakuri ale nemtoaicei. A reusit sa se adune dupa o discutie cu Daniel Dobre, castigand doua ghemuri la rand, dar doar atat a putu face, fiindca setul s-a pierdut la debutul meciului.A fost un 6-4 pentru Kerber si inca 3 ghemuri castigate de aceasta in setul al doilea, fiindca Simona juca monoton, “citet” si ramanea departe de loviturile dure scoase din aparare de catre Kerber. Simo a mai reusit vreo doua veniri la fileu, un as, dar prea putin pentru a echilibra jocul, intr-in meci in care adversara a jucat poate cel mai bun meci din acest an…Se mai intampla…

Simona a aratat multe parti bune in joc, dar si greseli, unele prea usoare si consecutive, dar speram ca laWimbledon sa se adune si sa fie cat mai buna…

Un cuvant de apreciere pentru Alexandra Dulgheru care a fost comentator si ne-a fermecat…Ca are tenisul in sange ok, dar are si cuvintele la ea…Felicitari!