Test excelent, victorie mai grea decat arata scorul…

Un scor de 6-1, 6-4, ar putea deruta fiindca ar putea fi considerat al unui meci usor pentru invingatoare, dar in cazul de fata, Simona care a trecut de Anastasia Potapova,  a avut mult de furca si s-a intrebuintat serios pentru a castiga. Chiar daca se cunoasteau, Simona castigand meciul lor din iarna inceputului de an cu un dublu 6-4, acum a fost mai dificil fiindca rusoaica a crescut mult, si chiar daca are doar 20 de ani este foarte combativa, luptatoare, crede in sansa ei pana la finalul unui meci si doar pentru ca a intalnit o jucatoare prea matura pentru ea a pierdut.Ea a jucat mereu lung, a rezistat in raliuri, nu are nici un punct slab ci doar varsta o mai tradeaza, si indraznesc sa spun ca acest loc 6-4 este unul de tranzitie, ea venind sigur in primele 20-30 de jucoare in cel mai scut timp…

Castigatoarea de la Wimbledon junioare din 2016 a crezut in sansa ei, poate ca e spre beneficiul Simonei, si chiar daca a piedut setul inaugural la 1, a dat o replica tare, fiecare ghem jucandu-se cu multe avantaje si deci cu prelungiri.

Simona ne-a placut prin harnicia ei, alergand la mingi care pareau imposibil de salvat, jucand si ea lung, provocata de adversara, lovind mereu plasat si nu a asteptat greseala adversarei ca in alte meciuri, a fost agresiva, a fost exigenta, chiar nervoasa cand a gresit usor. Au fost destule momente cand ea a gresit in situatia de a face ghemul iminent, parand cam neglijenta, dar pana la final ea a aratat prea multa superioritate ca sa fie pusa in dificultate.

Favorita 8 a castigat primul set cu 6-1, fiindca a gasit rezolvari chiar dificile in momentele importante…In general ea a stiut unde va ataca adversara, desori a contrat, si bine inteles ca uneori a fost depasita de “bombele” rusesti. Anastasia este parca o copie a Sharapovei, loveste puternic din toate unghiurile si directiile, lucru ce nu il va face Veronica Kudermetova, viitoarea adversara a Simonei.

Scorul de 6-1, 6-4 nu arata adevarata fata a meciului fiindca Anastasia a rezistat cu succes la majoritatea raliurilor si a aratat ca stie tenis. A fost in stare sa castige 3 ghemuri la rand in setul doi, de la 1-3 la 4-3, dar Simona si-a aratat valoarea si a inchis meciul fara mari probleme. Continuam si speram!