Greu la Cinci cu Ajla, dar cu atat mai mare e bucuria victoriei

Dupa un zbor de peste 2 ore cu trofeul de la Montreal in bagaj, Simona a ajuns la Cincinnati..Bucuria adusa de trofeul canadian a lasat locul calculelor fiindca in Ohio Simona avea de aparat finala de anul trecut, adica 585 puncte, gandindu-se ca Wozniacki facuse doar 190.

Tabloul parea ca ii rezerva un meci de debut mai accesibil, dar nici pe departe nu a fost asa…Croata din Australia, Ajla Tomljanovic, ca toate fetele din zona balcanica sunt extrem de luptatoare si nu cedeaza nici cand pare sa nu mai aibe sanse.Ajla cu cei 180 cm ai sai loveste tare mingea si serveste al fel de competitiv, iar in Australia a invatat sa fie egresiva si sa atace la fileu de cate ori i se iveste ocazia.  Simona era clar obosita, dar nu a venit sa faca act de prezenta, asa ca am vazut un meci disputat si chiar dramatic ca derulare a scorului si prin ploaia care a incurcat cat a putut…

Primul set nu a fost prea reusit fiindca Simona  a lasat adversara sa se distanteze la 5-2, si chiar daca a luat 2 ghemuri importante care o puteau aseza din nou in meci, a ratat egalarea, tradata tocmai de serviciu. O singura data a pus primul in joc, iar la final a facut dubla.E drept ca de doua ori si forehandul a punctat pentru …Alja.Au urmat 2 seturi identice ca scor, 6-3, si astfel Simona  a intors meciul.

In pauza dintre ultimele doua seturi Simo a cerut sa mearga la vestiar sa se schimbe, fiind uda complet, mai ales ca adversara era in timpul unei interventii ale trainerului. Simo si-a indeplinit dorinta dar americanii au profitat si au prezentat televizat cum romanca s-a schimbat.Ciudata decizia regizorului de transmisie, mai ales ca era vorba de o jucatoare si inca in plus, prima din lume.

In setul decisiv Simona a cerut interventia medicala fiindca avea dureri lombare si nu putea servi, cedand rapid ghemurile pana la 0-3.Pericolul era iminent, dar Simona a revenit de la vestiar mult mai hotarata si mai eficienta.Ea intoarce setul reusind 4 ghemuri consecutive, dar in probabil al cincilea consecutiv, ploaia care ameninta de mult a oprit-o la scorul de 15-30 pe serviciul advers. Dupa intrerupere, Simo castiga breakul si apoi pune capat meciului cu un as.

Victorie frumoasa, care o pune din nou in fata cu Barty, dar mai males ca Wozniacki a pierdut si nu va lua puncte…