Halep castiga cu Mertens si isi ia o dulce revansa…

Meciul contra belgiencei nu se aratat deloc facil, Simona avand o revasa de luat dupa infrangerea din finala de la Doha de anul trecut. Acum erau in joc multe tinte, si spre bucuria noastra totul s-a incheiat perfect.Scorul de 6-4, 6-4 ne arata ca jocul a fost extrem de echilibrat, dar campioana noastra a fost superioara si prin faptul ca a reusit cate un break in plus in fiecare set si a jucat mai stapana pe ea, in ciuda unei replici foarte serioase. Faptul ca la conferintele de presa s-a vorbit mult despre acel ultim meci dintre ele, care a fost tot pe hard, ne duce cu gandul la presiunea interioara a fiecarei jucatoare, ele dorind sa nu mai repete erorile de atunci-romanca, sau sa faca acelasi joc bun-belgianca.

Victoria de astazi o va plasa pe Simona pe locul 2 WTA indiferent de rezultatele meciurilor care urmeaza, o va aduce pe locul 4 in ierarhia all time a castigurilor, dupa susorile Williams si Sharapova avand sanse mari sa treaca imediat in spatele americancelor chiar cu posibilitatea de a o depasi pe Venus. A fost a 92-a victorie intr-un turneu de mare slem, fiind foarte aproape de borna 100 a supercampionilor.

Asadar meciul era privit cu mare atentie, si chiar daca la un moment dat in setul al doilea Mertens a luat un ghem avans (unica oara din meci) Simona si-a stapanit nervii si emotiile (le-a “invins” cum arata site-ul WTA) si a gasit resursele (“am stat bine mental” a declarat ea) sa inchida meciul.Punctele exceptionale ale Simonei au culminat cu cel de la 3-3 si 30= din primul set, cand scoate un smeci din alergare si paseaza sclipitor. Astfel de puncte au darul de a ridica nivelul increderii si de a arata adversarei ca ea este peste tot si nu cedeaza nici un pas…

Cifrele statistice sunt elocvente: 77-67 la total puncte, din care jumatate (39) cu returul (5 breakuri) si 38 cu serviciul. A reusit 2 asi si o singura dubla dar ce a impresionat mai mult au fost numarul foarte mic de erori nefortate, doar 8 in 20 de ghemuri.

Urmeaza meciul cu Anett Kontaveit care a trecut dupa mare lupta de tanara poloneza Iga Swiatek, si Simo se poate pregati pentru meciul din semifinala care ar putea fi contra Muguruzei, Kerber sau Palyucenkova.