Halep mai tare decat Lisicki si Hingis la un loc…

simo zambet largNu trebuia sa te pricepi la tenis, nici sa citesti tabela de scor, ci doar sa o urmaresti pe Martina Hingis, antrenoarea nemtoaicei Sabine Lisicki.Un set si ceva a tot ras, apoi s-a inchis in ea si nu a prea mai vorbit cu vecinii, apoi dintr-o data a ras cu toata gura cand Simona a ratat mingea de 3-0 din decisiv si s-a ajuns la 2-2. Cred si eu ca orice antrenor sufera sau se bucura pentru elevul sau dar trebuia sa vada ca acea greseala a Simonei a venit ca o nereusita de moment, dupa care inca 4 ghemuri cea din fata ei nu s-a mai vazut…Mica dereglare nervoasa a constantencei a durat un punct si un ghem, dar de la 2-2 se vedea clar ca Simona a jucat fara greseala si ne-a risipit toate spaimele.

Sabine a facut in ultima vreme un salt calitativ vizibil de la distanta, mai ales la capitolul siguranta si regularitate, putand sa tina ritmul ridicat si sa alerge fara sa-i pese de pe care parte loveste, si o facea cu forta. Schema indelung exersata la antrenamente si care a mers trei sferturi din meci, lovitura in forta pe fundul terenului si apoi scurta taiata care nu mai avansa , a facut multe puncte, care au macinat-o nervos si fizic pe Simo. Ea s-a aratat surprinsa la inceput, a constatat cat e de rapida mingea de la Sabine si nu a gasit mereu timpul necesar sa faca o miscare completa. O lovitura neterminata este mai mereu gresita si auturile s-au tinut lant, fiindca la fel ca si Irina Begu ieri, Simona nu a blocat nimic ci a vrut sa loveasca si ea. Abea in setul decisiv cand mana adversarei a mai cazut, s-a vazut clar ca loviturile Sabinei conveneau Simonei si a inceput fugarirea. Sabine neagreind acest stil de joc a inceput sa greseasca, auturile si fileurile sale s-au inmultit si scurtele fie ca au fost prinse, fie ca au fost gresite. Dupa 2-2 in setul decisiv, Simona s-a desprins fara probleme si scorul setului spune totul, 6-2.

Meciul a inceput abrupt cu un ghem tare, fara nici un fel de tatonare si Sabine a fost mai bine pregatita emotional, conducand rapid cu 2-0, dar Simo face rebreak si apoi aduce egalarea. Sabine conduce mereu si chiar daca are si ghemuri stranse, se redresa cu serviciul sau cu scurta. Exact in aceasta parte a meciului Simo nu reusea sa serveasca eficient si nici sa citeasca scurta adversa.

Fara primul serviciu a fost greu sa tina pasul si la 6-5 nu a reusit sa impinga setul in tiebreak si se recunoaste invinsa dar mai ales datorita propriilor greseli: o ratare mare cu forehandul, o scurta prinsa dar impinsa in aut, apoi si o dubla greseala. Final tare rau de set si acum doar pauza trebuie sa aduca linistea. O vedem pe Simona cu fata in prosop si sunt sigur ca gandea la cat de bine juca nemtoaica si cat de greu era sa o surprinzi, ca sa nu spun  ca scurtele au venit mereu perfecte . Lisicki foarte agresiva si limitand greselile a meritat setul, doar ca la tenis nu e destul sa castigi primul set daca apoi nu mai rezisti.

Setul doi a inceput din nou cu Lisicki la serviciu si conduce cu 1-0, 2-1, 3-2, iar Simona lupta sa-si faca ghemurile. La 3-3 vine break-ul atat de dorit, fiindca Sabine face dubla greseala si apoi un voleu total gresit. Simona a servit ca sa ridice scorul la 5-3, si a facut-o dar cu emotii fiindca a dat 2 duble greseli, dar le-a compensat cu cateva puncte in care Sabine a alergat foarte mult. Oboseala a prins-o si pe ea si chiar daca Hingis a devenit foarte serioasa, doar Simo mai era pe teren.Ea incheie setul cu un forehand longline uluitor. Deci 5-7, 6-3.

Ne-a venit inima la loc si era vizibil ca Sabine a obligat-o pe Simona sa-si ridice nivelul jocului, iar ea nu-l mai putea pastra. Simona a rezistat cu pierderi cat mai mici in perioada fasta a nemtoaicei si acum a luat fraiele in mana. Romanca face rapid doua ghemuri si are o minge simpla pentru 3-0 pe care o rateaza inexplicabil cu toata latimea terenului in fata, de la 2 metri de fileu aflata in coridorul de rever, trazneste un forehand invers in coridoul celalalt. Intradevar s-a facut 2-2 si pe Hingis a pufnit-o rasul, dar de acolo si pana la urma s-a crispat de tot fiindca Sabine nu a mai facut nici un ghem pana la final, chiar daca a mai servit de doua ori.

Simona are clasa, dar astazi a aratat destula nervozitate si la un moment dat comentatorul chiar a remarcat ca si-a pierdut complet concentrarea. In meciul urmator cel cu Ana Ivanovic nu se mai admit scaderi de acest gen fiindca sarboaica taxeaza rapid jocul dezordonat. Este o buna ocazie pentru o revansa pentru Simona, dupa meciul din Fed Cup si un bilet de participare la meciul cu Serena.