Halep trece de Pironkova dar cu Makarova va fi altceva…

simo cu bratele pe susCa sa se poata revansa cu Ekaterina Makarova, cea care o invinsese in sferturi la AusOpen, Simona trebuia sa treaca de bulgaroaica Tsvetana Pironkova. Meciul nu a fost chiar un galop de sanatate fiindca vecina de la sud s-a aratat destul de stapana pe ea si in nici un caz nu a fost respectuoasa, incepand tare si meciul si setul al doilea.Chiar daca nu s-au mai intalnit niciodata, Simona a fost cea care nu s-a regasit la inceput si nu bulgaroaica, cea care parea inarmata cu o strategie sigura si care forta doar cand era sigura, ca sa elimine pe cat posibil erorile

Chiar daca cele doua nu s-au mai intalnit niciodata, nu ma asteptam ca Simona sa fie cea care a intrat incarcata de o stare de nervozitate la care s-a adaugat si o emotivitate de neanteles.Cu tot respectul pentru bulgaroaica , ea este si va ramane o jucatoare de pluton si nu poate emite pretentii decat daca prinde adversara in zi proasta.Ea este luptatoare, dar limitele sale s-au vazut chiar si cand juca bine.Simona in schimb incepe sa pacatuiasaca la capitolul debut de meci, dupa care alearga sa refaca si sa se impuna.Mersul scorului este edificator : 0-2, cu zero puncte in 2 ghemuri, 1-3, desi a avut minge de 2-2, apoi 2-4 si in fine, 6-4. In setul al doilea Simo lasa breakul in primul ghem, dar istoria nu s-a mai repetat, si a urmat un 6-3 destul de clar. Astazi victoria a multumit, dar jocul nu prea.

Cifrele seci si reci spun mereu adevarul, fiindca ele sunt desprinse din realitate: Simo a facut 28 de erori si doar19 puncte directe, adica un bilant de -9 , fapt destul de ingrijorator tinand seama de adversara care urmeaza, care se pare ca joaca exact ce nu-i place Simonei, asa ca meciul cu Makarova va fi unul adevarat, primul de pe aici si poate fi chiar crucial in aceasta primavara.

Odata cu iesirea Petrei din turneu, Simona ar trebui sa adune puncte cat mai multe pentru a se apropia de ea, in ideea de a recuceri locul 3.Daca trece de rusoaica, Simo va intalni pe invingatoarea dintre Caroline Wozniacki si italianca Flavia Pennetta, fete care nu lovesc tare si cu care se poate juca …tenis.