Halep trece si de Safarova, dar cu destula dificultate

s   i moEra de asteptat ca meciul contra cehoaicei Lucie Safarova, favorita 16 a turneului sa fie mai dificil decat cel anterior. Belgianca Flipkens a avut rorul de a o introduce in atmosfera si de a o pune in mana pe Simo, dar Lucie este o jucatoare de alta factura.Semifinalista de la Wimbledon, stangace redutabila a fost o adversara serioasa si s-a batut pana la ultima minge pentru victorie. Simo a reusit sa o struneasca, in finalul setului doi, dar din nou si-a aratat unele nereusite, mai ales la serviciu. Chiar daca intr-un meci intreg Simona a lasat doar 5 sanse de break, au fost destule ghemuri foarte strans jucate si cu destule emotii. Cu Maria Sharapova prestatia trebuie sa se apropie de cel mai bun nivel, pentru a nu se acumula si a treia infrangere din acest an. Nici rusoaica nu a stralucit in meciul cu Pavlyucenkova, ba uneori a fost depasita, dar s-a impus si ea cam la fel, cu 6-4, 7-6(2).

Simona a castigat setul de debut in care un singur break i-a fost suficient, acela reusit la 2-2, pe care si l-a aparat pana la final.Setul al doilea mult mai disputat a placut spectatorilor dar a creat destule emotii fiindca de fiecare data cand Simo reusea breakul, Lucie facea rebreak. A treia oara „formula” nu s-a mai realizat si la 6-5 Simona a servit pentru set si meci. Ca sa ne arate ca serviciul a devenit o problema, la minge de meci Simona face dubla greseala si mai da sperante Luciei.

Cele 6 duble greseli puteau fi o povara si cu Sharapova nu trebuie repetate, chiar daca bilantul la serviciu s-a mai „indulcit” cu 5 asi…Pana la urma serviciul doi a functionat mai bine decat al adversarei si acolo s-a facut o diferenta de 10 puncte. Cele aproape 90 de minute au fost o foarte buna repetitie pentru ce va urma in aceasta noapte, cand rusoaica ce a invins-o in doua finale pe Simona ii va sta in fata, cu jocul ei si cu urletele sale. O asteptam pe Simona sa strige in interiorul ei de fiecare data cand va puncta si sa o faca de mai multe ori decat adversara.