Horia si Julien au castigat la Geneva al 14 trofeu

Dupa victoria lor de la Dubai din primavara, Tecau si Rojer au reusit sa reia sirul trofeelor la Geneva, in turneul patronat de Ion Tiriac. Este al 31- lea al lui Horia si al 23-lea pentru Jules, al 14-lea impreuna.Sunt cifre impresionante si exprima valoarea lor inalta. In acest an au fost si accidentati, dar se vede treaba ca si-au revenit si in cele 4 victorii au lasat adversarilor doar 2 ghemuri.

Cum era de asteptat, finala contra columbienilor Cabal si Farah a fost cel mai greu meci, adversarii fiind un cuplu care joaca impreuna de ani buni. Sunt si ei eroi in tara lor ca si Horia si Florin ai nostri si succesele lor nu mira pe nimeni.

Primul set s-a pierdut clar, dupa ce columbienii au reusit doua breakuri in ghemul 3 si in al 8-lea, ultimul din set, care s-a incheiat deci cu 6-2 pentru ei.

Setul al doilea trebuia neaparat castigat, nemai fiind loc de intors, si a fost chiar dramatic.Dupa ce ai nostri au salvat 3 puncte de break, au impins setul in tiebreak, unde se putea intampla orice. Chiar asa: Horia si Julien reusesc un mini break abea la 3-3 dar il pierd la 5-5 si s-au aflat in fata unei mingi de meci columbiene la corul de 5-6.In cele din urma ei s-au impus cu 11-9 si au intrat in supertiebreak cu moralul sus.Aici baietii nostri au fost superiori, fac un prim mini break la 4-3, se distanteaza la 8-4 si 9-5 castigand clar cu 10-6.

Horia si Jules au demonstrat ca sunt in forma si jocul lor bun trebuie repetat si la Paris. Alaturi de ei a stat si Victor Crivoi, care le poate fi de mare ajutor si in continuare…