Horia Tecau si Robert Lindstedt in finala la Madrid

horia Tecau, robert lindstedtDaca Sorana Cirstea nu a reusit un parcurs mai lung pe zgura albastra, mai ales ca incepuse cu o victorie excelenta la Marion Bartoli, iata ca un compatriot al managerului turneului, s-a calificat in finala de dublu. Zgura albastra i-a adus noroc lui Horia Tecau si lui Robert Lidstedt, care pentru prima oara in cariera lor s-au calificat intr-o finala de turneu Masters series, fapt ce le permite acontarea a 500 de puncte.

In semifinala, dupa un meci foarte disputat, ei au invins perechea indiana Mahesh Bhuphati si Rohan Bopana, favoritii 7. Primul set s-a desfasurat normal, si doar un break a facut diferenta necesara, scorul fiind de 6-4 pentru ai nostrii. In setul al doilea indienii au reusit 2 break-uri si au luat setul cu scorul de 6-1, dar catre urma Horia si Robert s-au menajat pentru supertiebreak, iar tactica lor s-a dovedit perfecta. In acest set decisiv, ei s-au impus cu 10-7 si si-au castigat dreptul de a juca finala.

Turneul a fost unul asemanator cu unul de mare slam, nelipsind nici un cuplu cu pretentii, iar lupta s-a dat in multe supertiebreak-uri sau tiebreak-uri si long seturi.

Fratii Bryan au fost invinsi de pakistanezul Qureshi si olandezul Roger, care la randul lor au pierdut in fata lui Bopana si Bhuphati, care s-au inclinat in fata lui Horia si Robert. In sferturi Tecau si Lindstedt au invins puternicul cuplu spaniol Marcel Granollers si Marc Lopez (care i-au invins pe Llodra si Zimonic) cu scorul de 7-5, 7-6(5).

Si in partea de jos a tabloului, au fost meciuri tari, favoritii 5 Paes si Stepanek au fost invinsi de favoritii 2, Mirnyi si Nestor, care au pierdut apoi la favoritii 4, Fyrstenberg si Matkovski, adversarii alor nostri in finala.

Punctele deja acontatae sunt de bun augur, ele permitand consolidarea locului din clasament fata de multi urmaritori, chiar daca in cel mai rau caz ar ceda in fata polonezilor locul 4.