In primele semifinale castiga Nole si indienii

Bopanna si BhupathiPrima semifinala a turneului campionilor la dublu s-a soldat cu o mare surpriza, si favorita indiscutabila a fazei superioare in care ne aflam, echipa formata din Leander Paes si Radek Stepanek a pierdut in fata indienilor Bhupathi si Bopanna.Amandoua cuplurile au aratat o buna forma sportiva si cum tehnicitatea le caracterizeaza, speram la un meci spectaculos.In primul set s-a mers cap la cap pana la 3-3, cand pe neasteptate cei doi ”B” s-au vazut condusi pe propriul serviciu, 0-40,foarte periculos fiindca oferea 4 mingi de break socotind si  acel punct decisiv cu primirea la alegere. Intradevar, chiar daca  s-a facut 40 egal, la punct decisiv Paes si Stepanek fac break-ul si apoi se distanteaza la 5-3. Finalmente ei castiga setul cu 6-4 si toti spuneam ca era un scor normal si chiar meritat.Cine s-ar fi asteptat ca in continuare sa asistam la un set dezechilibrat, castigat de Bopanna si Bupathi cu 6-1!?

A urmat ceeace spectatorii numesc sarea si piperul unui meci de dublu, supertiebreak-ul, care a fost dramatic.Leander si Radek se distanteaza la 7-3 si nimeni nu mai credea ca ei vor putea scapa victoria , poate doar”mama”India care-si dorea doi compatrioti in finala si nu doar unul…Am asistat la o cursa de urmarire, care s-a incheiat la 8-8, dar Paes si Stepanek erau la serviciu si au profitat ca sa obtina o minge de meci. Scorul fiind ”doar” 8-9, cei doi indieni nu s-au speriat deloc si au  egalat la 9 si in plus au valorificat si al doilea serviciu si au facut ei minge de meci. Credeti ca s-a terminat? Nu, fiindca adversarii au egalat la 10.Acum s-a jucat punctul meciului fiindca indienii au facut minibreak-ul decisiv si avand serviciul au castigat cu 12-10.

Incredibil dar adevarat, ei au realizat 64 de puncte fat de doar 49 ale adversarilor, diferenta fiind cam mare pentru acest nivel.

Spectatorii s-au incalzit si aveau sa asiste la un meci de simplu asteptat cu nerabdare fiindca Djokovic era neinvins, iar Del Potro l-a intrecut pe Federer.Dupa cum a inceput meciul se parea ca va fi un meci lung si strans, dar n-a prea fost asa, fiindca dupa un set castigat de argentinian cu un unic break la 4-4 si incheiat cu 6-4, Nole a luat fraiele in mana si nu s-a mai pus problema invingatorului.Ultimele doua seturi s-au incheiat cu scorul de 6-3, 6-2 cu 4 break-uri ale sarbului, care a adunat 89 de puncte , cu 14 mai mult decat Martin.Sarbul a aratat o vigoare extraordinara, facandu-ne sa apreciem ca are o pregatire fizica perfecta dar si resurse naturale iesite din comun.Din pacate din nou am remarcat ca intr-un meci intreg a facut un singur punct cu reverul in lung de linie, desi se impunea de multe ori sa loveasca asa.Lovitura sa este prea plata si agata mereu fileul, asa ca mai bine se fereste…

Djokovic se va distanta la puncte in clasament fata de Federer, fiindca el deja si-a depasit rezultatul anului trecut, pe cand Federer ar trebui sa castige turneul ca sa nu fie depunctat.

In final nu pot sa nu remarc prestatia deosebita a copiilor de mingi, foarte indemanatici, dar mai ales pentru tinuta lor si atitudinea participativa perfect constienta la desfasurarea meciului si la nevoile jucatorilor.