Inceput de bun augur la Melbourne…

Un mare slem vine si se desfasoara in cele mai puternice emotii, cu sperante dar mai ales cu incertitudinile pe care ti le da tabloul, adversarele pe care le poti avea pe parcurs si oricat nu vrei sa recunoasti ca nu te gandesti la cine iti va sta in fata in turul urmator, povara pe care jucatoarele o au de dus este enorma, chiar daca ele traiesc clipa si abea apoi pe cele care vor urma.

Dupa dusul rece de la Adelaide, in care Simona s-a vazut depasita clar de Sabalenka, marele turneu de la Melbourne se anunta dificil, pentru ca nu prea stia unde se afla cu pregatirea, dar mai ales ca va avea in fata o jucatoare care a fost in stare sa o depaseasca pe lidera mondiala cu o saptamana in urma. Jennifer Brady este o jucatoare pe care nu doresti sa o intalnesti mai ales in tururi preliminare, capabila de victorii enorme, posesoare a unui stil eminamente agresiv, nu departe de cel al bielorusei intalnita la Adelaide, si care a produs cu doar cateva luni mai in urma o rezistenta tare in meciul direct de la Montreal.Acel meci, pe care l-am revazut, a aratat cat de greu a fost pentru Simo sa se impuna, de cat noroc a avut nevoie pentru a castiga (4-6, 7-5, 7-6), in care americanca a ratat de putin finalurile de set 2 si 3. Acum, chiar in primul tur, Simona a trebuit sa se confrunte din nou cu aceasta jucatoare si doar darzenia ei caracteristica si mai apoi excelenta pregatire fizica au dus-o la victorie. Dupa un set extrem de disputat, castigat la tiebreak, Simo a castigat la pas setul al doilea si meciul,  aratand ca este in forma la  AO.

Tactica vizibila a Simonei a fost aceea de a se feri de forehandurile americane, dar asta nu insemna ca trebuia sa o joace doar pe rever, fiindca asa cum se intampla de obicei, o insistenta pe partea stanga atrage intrarea in lovitura a adversarei, care a si aratat ca atunci cand i se oferea teren ne aparat pe parte dreapta era capabila de backhanduri in lung de linie imparabile. Culmea a fost ca insasi Simo a gresit deseori de pe stanga, nereusind sa se aseze cortect la minge si a piedut puncte usoare desi asta a facut-o sa se convinga ca jocul din stanga in dreapta si din nou la fel, o aducea la beneficiu clar.In setul al doilea cand Jen a obosit, tactica era vizibil favorabila si de aceea si scorul a luat proportii. Ce ne-a mai placut la Simo au fost scurtele (pasari rare pana acum), cu care a punctat sigur si a creat avantaj dupa ce-si impingea adversa dincolo de linia de fund. Dupa un prim set castigat cu 7-6(5), a urmat un galop de sanatate (6-1), care ne-o recomanda pe Simona una dintre favorite. Dupa un 39 egal pe punctele cu serviciul, deloc rau, la retur Simo s-a impus cu 36-21 extrem de clar, care explica si cele 6 breakuri reusite. Urmeaza un meci parca mai usor cu englezoaica Dart, apoi vine Collins si va fi chiar greu…