Jucand mereu mai bine, Simona se impune cu Kanepi

Cu totii am avut emotii inaintea si in timpul meciului Simonei cu Kaia Kanepi.Si asta nu datorita trecutului lor ci mai ales ca lipsa de meciuri ale jucatoarei noastre s-a vazut in turneul anterior, iar stilul adversarei nu permitea nicio replica palida…Ca nici estonianca nu a mai jucat de la US incoace ne intereseaza mai putin, si oricum aceasta joaca tare si stilul nu-i cere neaparat o continuitate. De la inceput s-a vazut ca ea a pornit mult mai bine, a fost jucatoarea care stia ce are de facut, iar Simona la fel ca si alta data a ramas in asteptare, destul de pasiva si asta ducea la parerea ca este statica si chiar tematoare. Chiar era mai putin activa si fizic dar si mental,asteptand greseala adversa, fara sa aibe nici un moment initiativa, iar Kaia a observat acest lucru.Ea a atacat mai mereu, deseori la fileu (14 puncte din 19 sanse), a pus cate o minge pe margine dupa care atacurile sale stanga-dreapta erau greu de stavilit. Simona parea debusolata si abea dupa o ora de joc parca s-a trezit si a inceput sa conteze, sa-si sileasca adversara sa greseaca si cu exceptia unui moment dificil in debutul setului doi a controlat meciul pana la capat. E greu fara antrenor, care chiar vede mai bine meciul de la inaltimea tribunei, si cum in marile slemuri nu e permisa interventia antrenorului la banca, Simona a trebuit sa-si dea seama singura ce este de facut.

Primul set a fost extrem de disputat, Simona a gresit mai mult, dar a tinut piept cu serviciile care au mers bine, fara greseli duble si bine plasate Chiar si asa adversara a facut mai multe puncte cu serviciul (65-59) fiindca lovea mai puternic.La retur insa, Simona a fost clar mai buna (44-25) si nu ne miram ca a reusit 5 brekuri si estona doar 2.Pacat ca tiebreakul primului set s-a pierdut si inca clar (la 2), fiindca se putea juca ceva mai relaxat in continuare.Setul al doilea a inceput normal, dar Kaia a facut prima breakul si situatia chiar devenise grea, dar Simo riposteaza imediat dupa care  a detinut controlul pana la capat.Ghemurile ei pe serviciu au fost castigate mai usor, Kaia a dat senzatia ca a obosit si dupa un 6-4 clar, Simo a castigat decisivul fara mari probleme cu 6-2, dovedind ca este bine pregatita fizic, meciul durand aproape 3 ore.In bilantul puncte castigate/erori Simo a avut un +6 (25-19), iar Kaia -22, asa ca nu ne mira ca punctajul generat a fost 103-90.

Nu a fost deloc usor, dar dorinta de victorie au echilibrat-o la timp, iar meciul din turul al doilea cu noua senzatie ruso-americanca Sofia Kenin nu va putea fi mai greu. Aceasta are doar atuul tineretii, dar stiinta jocului va fi determinanta…