Intamplarea a devenit regula: Mergea e peste fratii Bryan

mer gea si in glotCred ca sunteti de acord cand spun ca victoria de la AusOpen a cuplului Florin Mergea si Dominic Inglot asupra gemenilor Bryan (cei mai titrati dublisti din toate timpurile, cu peste 100 de titluri cucerite in cariera), a fost o mare surpriza si toata lumea tenisului s-a gandit: oare ce s-a intaplat cu americanii si nimeni nu s-a gandit oare cum joaca romanul si englezul…

Recunosc ca bucuria noastra a fost enorma, dar asteptam ca netul sa ne aduca in case macar fragmente din respectivul meci.Datorita amabilitatii dnei Daiana Mergea am avut ocazia sa vedem cam cum s-a desfasurat partida si am vazut cum americanii au fost depasiti cu lovituri exceptionale, mai ales de pe fundul terenului de unde Florin trimitea mingea cu o precizie de lunetist pe coridor sau in cros ascutit si evident in contre pied, pe langa adversari. Serviciile lor bine plasate au facut si ele daune teribile iar la fileu chiar si in dueluri fata in fata tot ai nostri se impuneau. Era ceva uluitor, de necrezut si totusi adevarat si pana la urmatoarea intalnire indrazneam sa credem ca suntem mai buni.

Dupa doar o luna, a venit si urmatoarea intalnire, in Dubai cei 4 jucatori stand din nou fata in fata, si dupa un meci la fel de tare, la fel de disputat , victoria a revenit din nou cuplului romano-britanic. Acum, scorul este 2-0 pentru Florin si Domi si americanii au ce astepta pentru a-l egala, daca mai pot…In ecuatie mai intra si Tecau cu Rojer care in mare forma vor fi si ei mereu in fazele superioare ale turneelor si asteapta si ei o victorie la BB. Scorul ultimului meci a fost 7-6(6), 2-6, 10-8 dupa 80 de minute. Meciul s-a castigat cu mentalul, ai nostri fiind mai lucizi in punctele cheie, cand fiecare lovitura putea aduce setul sau meciul. Americanii au castigat mai multe puncte (74-65) si mai multe breakuri (3-1), dar asta s-a datorat mai ales setului doi. Trebuie spus ca in tiebreakul primului set americanii au condus cu 5-1, dar s-au vazut egalati apoi cedand nervos. In decisivul care se juca pana la 10 puncte, tot ei au avut 7-5, ca in continuare sa mai faca doar 1 punct , iar Florin si Dominic nu mai putin de 5.Ascendentul moral datorat primei victorii i-a facut pe baieti de netrecut si victoria a fost cu atat mai dulce.

Cata emotie, cata energie pusa in joc, cate spaime si bucurii a trait Daiana in tribuna, si ce putem spune noi: intamplarea a devenit regula! Acum mai au in fata pe Qureshi si Zimonic pentru a prinde finala cu punctele atat de dorite si poate o confruntare cu Horia si Julien, ambele teamuri atacand locul 3, respectiv 1 in race.Nici o indoiala, vom avea doua echipe la Turneul Campionilor.