Intr-un meci dramatic, Simona Halep trece si de Jankovic

autografe cu SimoImi este destul de greu sa gasesc cuvintele potrivite pentru a descrie enorma victorie a Simonei Halep de la Foro Italico, in fata fostei nr.1, sarboaica Jelena Jankovic. Superlativele sunt sarace si chiar daca englezii care comentau nu se sfiau sa remarce jocul excelent al romancei, noua poate ne vine mai greu sa aducem laude fara sa fim subiectivi. Comportarea ei de astazi trebuie coroborata cu toate celelalte victorii din aceasta saptamana si atunci poate ca vom intelege adevarata dimensiune a victoriei de azi.A fost fara indoiala cel mai greu meci de pana acum fiindca Jelena cu experienta sa a stiut cum sa contracareze jocul Simonei si culmea chiar in aceasta saptamana si ea joaca cel mai bun tenis din ultimii doi ani.Daca mai spunem ca Simona a salvat doua mingi de meci legate ineamna ca veti intelege dramatismul meciului.

Finalmente, indiferent de castigatoare , acest meci a fost caracterizat ca un tenis de inalta calitate iar setul al treilea s-a chemat a fi “stralucitor”.Nu stiu cum se mai poate juca mai frumos si mai bine, fara sa ai bratele Serenei sau incrancenarea Mariei, poate si a constantei Vicai Azarenka.? Doar Simona ne va putea raspunde , ea si antrenorul sau cel nou Andrei Mlendea.Coincidenta sau nu, atitudinea si loviturile Simonei sunt schimbate in bine si daca o lasi sa-si faca jocul, te macina si nu mai poti replica.Daca Simo a fost calma si cand era condusa, Jelena si-a facut numaerele, certandu-se cu arbitra, cu antrenorul, vorbind singura, strigand asupra ei dar si acel “Idemo” atat de cunoscut noua, s-a pus si cu capul pe fileu si nu de putine ori se uita uluita la mingile pe care le primea. Setul al doilea a fost chiar 6-0 pentru Simona si se parea ca sarboaica va ceda.Oare, am mai vazut asa ceva?

In ultimul lor meci pe zgura jucat la Bruxelles anul trecut, romanca s-a impus in 3 seturi, cu 7-6 in decisiv si evident ca adversara ei incerca sa-si ia revansa.

Simona incepe foarte bine, castiga ghemul de debut si apoi si pe urmatorul fiind caracterizata  ca o”foarte inteligenta” jucatoare si apoi “impresionanta”.Am vazut deja un as, lunguri de linie minunate de pe ambele parti, puncte facute in doi timpi imparabile, si un pasing perfect.

Simo are si minge de 3-0 pe serviciul ei dar primeste un retur la picioare si greseste.Sarboaica ataca, face voleul si apoi Simona greseste de doua ori la serviciu si da break-ul inapoi.Pacat fiindca la 3-0 Jelena ar fi fost un pachet de nervi si asta ne convenea.Jankovic egaleaza la 2, dar Simona face 3-2, 4-3 fiind mereu egalata.A venit si un pasaj mai slab si ziceam ca oboseal isi spune cuvantul dupa 5 meciuri consecutive, asa ca Jankovic stie ca trebuie sa insiste si castiga un set pe care nu cred ca l-a meritat, dar l-a facut asa cum stiu marile campioane sa se descurce si in situatii grele.Acest ultim ghem al setului a fost foarte lung, cu set point pentru sarboaica, apoi cu minge de break cu puncte uluitoare de ambele parti si din nou avantaj la Simo si lumea aplauda frenetic.A fost un punct minunat in care pasingul Jelenei a fost prins si voleul stop a incremenit la 1 m de fileu. A fost destul ca Simo sa dea de doua ori pe coridor si setul s-a pierdut, si cred ca doar lipsa de prospetime parea ca a facut diferenta.

Setul al doilea nici nu stiu cum sa-l caracterizez fiindca a fost un 6-0 incredibil cu Simona absolut fantastica. Intr-o pauza in care Simona a chemat terapeutul fiindca o jenau ranile de la piciorul drept, comentatorul a avut ragaz sa citeasca parcursul Simonei din  acest an si nenumaratele meciuri cu primele clasate din tenisul mondial. Sigur ca este frustrant, doar ca avantajele se vad acum cand Simona nu mai are nici un fel de teama fata de astfel de adversare.Acum Jelena pare ca a terminat resursele fizice dar a fost o incercare de pacaleala fiindca dupa un incredibil 0-6, ea a luat meciul de la inceput. S-a intrat in decisiv cu un scor general de 10-6 pentru Simo, cu scor pe puncte de 27-10, dar in tenis chiar nu conteaza decat pentru statistica, fiindca la seturi era doar 1-1.

In decisiv prima a servit Jankovic si dupa ce si-a facut ghemul in care a salvat o minge de break, am  auzit-o strigand din nou incurajarea sarbeasca.Se parea ca este stapana pe situatie fiindca dupa 40 egal, ea reuseste doua puncte consecutiv si break-ul.Scorul devine 3-0, desi a fost din nou un ghemm lung, dar Simona il iroseste.Dupa ce sarboaica a facut 3 ghemuri consecutive, iata ca si romanca a facut tot 3, jucand impresionant pe linii sau contre pied si mai ales pentru ca a reinceput sa “ cante” si atunci nu mai scapa nimeni.Arena este entuziasmata, noua ne-a venit inima la loc dar suferim din nou fiindca Simona serveste dar nu castiga ghemul si Jelena face break fara prea multe merite..Ne aflam in prag de 2 ore tensionate dar abea acum incep povestile dramatice.Simona face rebreakpunand si scurta, si punand mingile departe de Jelena care da doua auturi consecutive.

Este 4-4 si din nou servim pentru avantaj, dar sarboaica ataca des, mai da si mingi pe linie si ia din nou conducerea. Linistindu-se, ea serveste pentru meci, are de doua ori legat posibilitatea sa castige, dar Simona lupta teribil si egaleaza.Dupa un raliu incredibil Simo face rebreak in uralele multimii.Suntem la 5-5 si de data asta Simona face ghemul ei si o preseaza  puternic pe Jankovic, care va uita greau acele doua ratari.Lumea urla pur si simplu si asista la puncte uluitoare si de o parte si de altasi.Ghemul a fost lung , greu pentru ambele jucatoare. Simona se apara cu indarjire pe alocuri si apoi in final profita de doua servicii bune si Jankovici le returneaza gresit.

Jankovici a servit pentru egalare la 6, pentru a intra in tiebreak, unde se stia mai sigura pe ea, dar nu va reusi fiindca Simona face rapid doua puncte de meci iar la a doua dintre ele, Simo ridica un lob perfect si Jankovic arunca mingea in aut.

Incredibil dar adevarat, Simona Halep este in semifinalele Internationalelor Italiei dupa un parcur fabulos.

Halep vs. Jankovic. 4-6, 6-0, 7-5 si semifinala atat de mult dorita este maine Adversara Simonei este numarul 1 modial, Serena Williams,  care pana acum a defilat prin turneu.

Ce are de castigat Simon: gloria, ce are de pierdut : nimic! Sa joace jocul ei si sa nu lase initiativa.Va fi speram un meci adevarat!