Doar 7 ghemuri adunate in 3 meciuri la AO

azarenkaChiar daca adversarele fetelor noastre s-au numit Victoria Azarenka, Serena Williams sau Sloane Stephens, “recolta” Monicai, Edinei si Simonei la un loc a fost extrem de modesta. Nimeni nu pretindea victorii, poate doar in cazul Simonei aveam ceva mai multe asteptari, dar reusitele au fost neasteptat de mici. Noroc cu cele 5 ghemuri castigate de Monica in fata liderului la zi, si a unei replici pe alocuri destul de hotarate, altfel  rezultatele erau si mai palide. Victoria Azarenka, cea care face un titlu de glorie sa administreze adversarelor macar cate un set la zero, nu a reusit acest lucru si cu Monica. Dupa un 6-1 rapid, Moni isi intra mai bine in joc in setul al doilea si chiar daca nu a reusit mai multe ghemuri, cele 4 castigate dintre care 1 a fost break, au aratat a scor normal. In acest set Monica a dat 3 asi, a pus primul serviciu in teren mai bine decat adversara si chiar l-a transformat in mai multe puncte, dar si-a facut multe necazuri cu serviciul al doilea pe care Vica l-a atacat mereu. Monica a reusit 31 de puncte dintre care 9 directe si a gresit doar cu 2 mingi mai mult fata de Azarenka.

Edina Gallovits s-a confruntat cu Serena Williams si nu a reusit nici un ghem, dar in ultima vreme am tot vazut seturi castigate la zero, dar in interiorul ghemurilor jocul a fost mai echilibrat decat arata scorul. Este greu pentru orice adversara sa faca 4 sau mai multe puncte intr-un ghem decat le-ar face Serena, asa ca acordam ceva circumstante atenuante Edinei.

Al treilea meci in care era implicata o romanca a fost cel dintre tanara senzatie americana Sloane Stephens, fata de culoare are a reusit rezultate excelente in acest debut de an, care se pare ca are un joc asemanantor cu al Serenei si chiar daca nu are nici pe departe gabaritul acesteia, reuseste de foarte multe ori sa joace la fel Simona cunostea bine atuurile americancei fiindca la Hobart au mai jucat impreuna si atunci tot negresa s-a impus. Si de data aceasta scorul a fost net: 6-1, 6-1 pentru Sloane , cu alte cuvinte Simona nu a gasit antidotul jocului acesteia si asta nu este chiar atat de imbucurator in perspectiva turneelor urmatoare.

Am ramas in cursa doar cu Sorana si Irina si desigur ca si pe Horia il asteptam la un parcurs cat mai lung, daca se poate, maxim!