Irina Begu castiga la Seoul al doilea trofeu al carierei

begu si trofeul seoulIrina noastra nu a jucat nici un meci oficial de la US Open, si s-a dus la Seoul incercand sa reannoade sirul victoriilor. Reusind sa se recupereze dupa destule neplaceri fizice, Irina nu numai ca s-a simtit in forma, ci a castigat tot ce a jucat, adica 5 meciuri, trofeul, si se va instala incepand de luni pe locul 26, cel mai bun al carierei. Istoria acestui turneu este ca cea a favoritei 1, al principalei candidate la castigarea laurilor finali, dovedind valoare si incredere.

Dupa ce trece fara probleme de ucrainianca Ekaterina Kozlova cu 6-2, 6-4, Irina are un meci mai greu cu slovena Hercog, o jucatoare rutinata, pe care a avut-o in mana fiindca in setul al doilea a avut 2 mingi de meci, dar pierzand apoi 4 puncte la rand si tiebreakul.In setul decisiv lucrurile au revenit la normal si un sec 6-2 a inchis meciul. A urmat in sferturi suedeza Iohanna Larson, jucatoare dificila si luptatoare, care in ultima vreme s-a aflat in buna forma sportiva.Aceasta nu a putut face decat sa reziste atacurilor romancei , care in fiecare set a avut cate un break in plus, 6-4, 7-5. Sincer sa fiu, mi-a fost teama de meciul din semifinala cu belgianca Van Uytvanck, datorita unui ascendent moral urmare victoriei de la Roland Garros cu Andreea Mitu, dar paradoxal, acesta a fost cel mai usor meci, 6-0, 6-2, dupa 8 ghemuri consecutive castigate de Irina, meci in care a etalat cele mai bune lovituri.A fost un meci in care Irina a reusit punctul cam de cate ori a dorit, intelegand ca adversara nu era in cea mai buna zi si fiind agresiva, si-a facut meciul scurt, ceeace era de dorit in vederea finale de a doua zi.

Adversara din finala, bielorusa Aliaksandra Sasnovics, care a eliminat pe Sloane Stephens si Ana Schmiedlova!,s-a dovedit foarte tenace, luptatoare, fiind artagoasa in bunul sens al cuvantului, dar starea ei activa, gen Gavrilova, s-a topit dupa 6 ghemuri, cand a tinut suspansul, scorul fiinnd 3-3. Ce a urmat?, un sir de 8 ghemuri la rand facute de Irina, autoritara, puternica si necrutatoare. Ea a reusit in acest meci 6 breakuri din 8 sanse, lasand doar in debutul meciului 2 breakuri.Punctajul final de 61-40 ne scuteste de comentarii prea multe, dar totusi trebuie semnalat ca returul a functionat ireprosabil

Irina Begu-Aliaksandra Sasnovics 6-3, 6-1 si Irina se afla la al doilea trofeu al carierei dupa cel de la Tashkent de acum 3 ani. Din nou pe final de an, ca si la Moskova anul trecut, Irina a aratat o forma sportiva impecabila, si iata ca a urcat pe locul 26 WTA. Acum are in urma ei in clasament jucatoare renumite ca Cristina Mladenovic, Sabine Lisicki, Sveta Kuznetsova, Anastasya Pavliucenkova sau Alize Cornet.

Felicitari Irina, credem in tine si suntem siguri ca vor veni zile si mai bune!