Irina Begu da o lectie de tenis…

irina fericitaSunt meciuri care parca nu se mai termina, iti vine sa-ti dai cu racheta in cap fiindca ratezi usor, simti ca poti dar nu reusesti sa inchizi meciul, ti se face foarte cald si constati ca nu mai ai energie, recunosti ca adversarul joaca la fel de bine ca si tine ba are si acelasi stil de joc si parca ai da orice ca sa fi invingatoare, e clar ca trebuie sa te autodepasesti, si doar atunci vei castiga?

Gandurile zboara unul dupa altul si nu ramane loc liber in minte, si dupa spusele multora acest aspect nu prea este benefic. E bine daca apare macar pentru o clipita acel vid mental care provoaca liniste, detasare de emotii, luciditate.

Nu ma consider specialist, psiholog sportiv, dar dupa o viata dedicata acestui sport stiu cum functioneaza creierul unui tenisman. Nu pot sa nu-mi amintesc ca acum vreo 3 ani i-am adresat o scrisoare deschisa Irinei Begu, marea mea slabiciune din tenisul feminin, care a reusit sa piarda la Schiavone avand 5 mingi de meci consecutive in tiebreakul decisiv. Atunci am incercat sa-i explic ca in tenis nu dai mana adversarului care este la pamant, fiindca nici el nu ti-o va intinde…Ati ghicit, in tot ce am spus pana acum m-am referit la meciul din turul al doilea de la Wimbledon dintre Irina Begu si ucrainianca Lesia Tsurenko, o jucatoare cu multa experienta in tur, care in zi de gratie poate face rezultate excelente.

Irina se afla in fata unui examen pe care inca nu l-a trecut si anume accederea in turul 3 la Londra, dar acum mai mult ca altadata era indreptatita sa-l absolve.

Meciul a durat 2 ore si 45 de minute si cum regulamentul nu prevede tiebreak in setul decisiv, s-ar fi putut lungi foarte mult, echilibrul fiind evident.Si atunci de ce a castigat Irina? Fiindca de la acel meci de pomina cu italianca, ea a evoluat foarte mult, si este imbucurator ca a devenit mai puternica psihic, mai puternica fizic si cu lovituri decisive de ambele parti ale terenului. Irina e in urcare, si datorita antrenorilor Artemon Apostu si Adi Cruciat, care au gasit limbajul comun cu cel al Irinei, tocmai cand si ea naviga prin ape tulburi.

Irina a vut 5-4 si serviciul dar a pierdut sansa unui set scurt, a avut 5-4 si serviciul si in setul doi, dar a ajuns in tiebreak unde dupa 3-3 s-a pierdut, e condusa cu break in decisiv dar are puterea sa faca un rebreak si sa ia conducerea si in fine sa inchida meciul dupa un break mare la 5-5. A trecut peste toate, desi adversara era acolo, dar pana la urma mentalul Irinei a fost superior. Begu-Tsurenko 7-5, 6-7, 7-5 si o asteapta centralul mai mult ca sigur fiindca acolo ecoul strigatelor Sharapovei este mai puternic. Irina va striga si ea, dar in interior si poate aceasta va fi sansa ei…