Splendida victorie pentru Irina Begu, care va juca finala de la Moskova

iri3Am sperat sa pot sa scriu despre o victorie a Irinei, si chiar daca ar fi pierdut meciul tot la superlativ as fi scris. Multumesc Irina pentru ca ai castigat in fata Makarovei care acum este la Singapore, multumesc pentru aceasta victorie superba in fata Safarovei a 16 jucatoare a lumii, multumesc ca ne-ai tinut toata saptamana intr-o stare de satisfactie impletita cu sperante, si ii mai multumim cu totii pentru ca ar putea pastra trofeul moscovit in tara. Daca anul trecut trofeul Kremlin Cup a fost castigat de Simona Halep, iata ca din nou o romanca se bate pentru el.

Nu cred ca gresesc daca spun ca aceasta este cea mai valoroasa victorie a carierei, fiindca ea s-a obtinut intr-o semifinala de turneu Premier, in fata unei jucatoare foarte valoroase si foarte experimentate la nivel inalt, dar mai ales pentru ca (fara sa punem la socoteala setul 2) jocul ei a stat aproape de ceeace poate ea cel mai mult, in multe situatii fiind perfect. Satisfactia poate fi cu atat mai mare cu cat a urcat deja in clasament pe locul 42 (salt de 19 locuri) si daca va castiga finala se va afla pe locul 35!, adica cel mai inalt loc al carierei!!

Voi incerca sa descriu meciul desi sunt convins ca multi fani l-au vazut, dar mai ales ca peste timp, simpla lectura a consideratiilor sa-mi readuca in fata ochilor mintii acest meci minunat, in care tenisul s-a jucat cu racheta dar mai ales cu mentalul.

Ce mult a trecut din ziua in care Irina pierdea la Schiavone de la 5 mingi de meci legate…Atunci am indraznit sa-i adresez o scrisoare deschisa Irinei, incercand sa-i arat de ce n-a castigat. Nu m-am asteptat niciodata ca ea sa fi ascultat de mine, poate nici n-a aflat de scrisoare, dar este clar ca s-a maturizat si nu mai este fata plina de compasiune ci urmareste mereu punctul cu agresivitatea specifica marilor campioane. Superb Irina-Camelia Begu!

Meciul incepe bine pentru Irina, fara inhibitii, fara momente moi, in care membrele au ascultat-o, corpul a fost alaturi de mental si invers.Castiga primul ghem cu as la final, apoi trebuie sa admita un mic noroc al adversarei care castiga ghemul cu un fileu ajutator. Irina ia conducerea cu 3 servicii excelente, apoi are 3 kingi de break legate, 0-40, dar cehoaica egaleaza cu 3 puncte perfecte, in care Irina n-a gresit, si a fost nevoie din nou de un ghem bun, pe care l-a castigat la zero.

Constatam ca Safarova nu se simte confortabil la serviciu si ne asteptam la un break.Acesta n-a venit dar a venit tiebreakul in care trebuia sa castige cine a servit mai bine tot setul. Irina ia conducerea cu 3-0 cu doua minibreakuri, schimba terenul la 4-2, fiindca face o dubla greseala,apoi se duce la 6-3, la fel ca intr-un ghem cu 40-0, dupa ce a reusit sa dea un lob minunat si un serviciu excelent care a cerut un retur in aut. Safarova reuseste 2 puncte la rand, dar Irina reuseste setul cu alt serviciu perfect la care Lucie da cu rama.

Trecuse o ora de joc si Irina s-a aratat superioara. Era cu un pas in finala, dar adversara sa, atat de obisnuita cu meciuri foarte tari a ridicat nivelul jocului mai ales fiindca a inaintat cam 1 metru in teren si a lovit mereu foarte rapid, mingea fiinda luata imediat dupa ce atingea terenul .Irina a fost surprinsa de ritmul cel nou, de mingile care veneau imediat inapoi , unele pe corp dar multe cu directii surprinzatoare. A fost un moment de uluiala din partea Irinei, care nu a inteles ca Safarova se apara si ea a gresit prima. Nu era drept ca meciul sa continue asa, fiinca Irina arata ceva intentii de joc ofensiv, iar Safarova a speculat indeciziile romancei.Foarte repede s-a facut 5-0 pentru cehoaica, dar spre finalul setului Irina a inceput sa repete punctele din setul intai si dadea clar senzatia ca revine la jocul din debut, in care a gandit aproape fiecare punct si mai ales a servit excelent.Setul s-a scris cu 6-1, dar eram din nou acolo, din nou in meci si fara frica de a lovi decisiv.

Inainte de setul decisiv antrenorul Irinei Adrian Cruciat i-a spus ca primul ghem este important, ca trebuie sa puna presiune pe adversara si ca de fapt nu a prea gresit in setul tocmai pierdut, ci advarsara a lovit excelent. I-a mai spus sa miste mai mult pe picioare (nn.sa nu para resemnata), si sa fie pozitiva…

Setul decisiv a fost altceva, Irina s-a aratat sigura pe ea, a condus permanent pana la 4-3 cand s-a produs desprinderea. Am stiut ca meciul se va castiga chiar de pe la mijlocullui cand Irina a repetat pentru arbitra:” am spus challenge” cu un ton autoritar care trada o ambitie extrema si care nu lasa loc de nici o alta interpretare. Am vazut din nou servicii excelente, atacuri hotarate, crosuri incantatoare si imparabile. Chiar daca a lovit gresit de cateva ori cu un drive de rever in fileu tocmai cand trebuia sa inchida cate un ghem. Irina a cotinuat sa fie pozitiva, increzatoare si facea imediat rectificarea greselii. Safarova a servit pentru a patra oara pentru a egala doar ca acum Irina continua sa returneze foarte bine, si presiunea unui 4 egal intra puternic in bratele cehoaicei, care crispata face 3 greseli cu autul, incercand sa se fereasca de torpilele plasate ale romancei. Nimic nu a fost intamplator fiindca jocul Irinei nu mai lasa loc de intors si jocul mai sigur al Safarovei s-a defectat. Irina servea la 5-3 pentru meci, pentru finala, pentru ea, pentru noi, pentru o clasare nemai atinsa. Fiindca a servit mereu bine, am sperat la reeditarea acelor lovituri care cu lift se urcau pe reverul Luciei care nu gasea antidotul lor. Am vazut si un serviciu aproape de 190 km/ora, asa ca si daca s-a facut 0-30 nu ne-am pierdut speranta victoriei. Trebuia luat ghemul fiindca la 5-4 totul devenea posibil, asa ca Irina isi vede de treaba, egaleaza cu un forehand invers pe tusa laterala care face o impresie teribila si pe teren si in tribune.Serviciul o mai salveaza o data la un avantaj al Safarovei dupa care Irina are prima minge de meci. La a doua punctul vine cu greseala adversarei, care s-a aratat debusolata.

Formidabila victorie!

Pot spune ca daca Simona ne-a incantat in prima jumatate a anului, apoi Monica a preluat stafeta victoriilor, acum Irina a aratat de ce tenisul feminin romanesc este performant, iar echipa de Fed Cup se afla in grupa mondiala2.

Mult succes in finala care va aduce in fata o rusoaica, Anastasia Pavlyucenkova, buna luptatoare si detinatoare a unor lovituri respectabile, dar noi suntem increzatori ca jocul „destept” al Irinei poata invinge.