Irina Begu e pe val, castiga la Madrid cu Zhang, locul 41

beguprSa nu o deranjam pe Irina, sa nu iasa din aceasta pasa minunata, cand jucatoare cu zeci de locuri mai bine clasate nu-i fac fata. Chiar daca Monica Niculescu a spus ca Irina are o sansa in turul intai fiindca chinezoaica Shuai Zhang nu prea are meciuri in picioare in acest an, nu puteam s-o cred, pentru ca aceasta se afla in apropierea celei mai bune clasari, locul 40. Adversara de astazi a Irinei , o fata si ea inaltuta (177 cm)  are un joc asemanator cu al celorlalte compatrioate, stiind bine tot arsenalul de lovituri si este si o buna jucatoare de langa fileu. Nu a fost destul de buna pentru a trece de Irina, chiar daca in setul al doilea s-a distantat la 3-0. La adapostul primului set castigat, romanca s-a regasit, fiind mai calma si a egalat la 5, apoi s-a impus clar in ultimele doua ghemuri. Asadara Irina castiga cu 6-4, 7-5, din nou in fata unei adversare net favorite, doar ca clasa jucatoarei noastre este si ea de macar locul 40. Acum cand se simte foarte bine fizic si cu mare incredere in jocul ei, ne va mai face surprize placute, poate chiar in meciul urmator cu Sabine Lisicki, pe care o stim cu un joc oscilant, cand poate face un rezultat remarcabil sau poate pierde neasteptat.Jocul mai echilibrat al Irinei o poate descumpani si scoasa din tiparele ei, poate aduce multe puncte …adversarei.

Irina a castigat meciul de astazi mai ales cu returul, adunand 40 de puncte fata de doar 30 ale chinezoaicei si de aici explicatia celor doua break-uri facute de ea in plus (6 contra 4), mai avand si alte 8 sanse care insa nu au fost fructificate.

Sa nu o deranjam pe Irina cu nimic si sa nu o scoatem din aceasta stare speciala, fiindca un meci cu Simona in turul 3 ar fi extraordinar. Daca trece de Sabine Irina ajunge pe locul 80, dar oricum a facut déjà un salt de 10 locuri.