Irina Begu inainteaza in sferturi la Madrid

IrinaMinunata victorie a Irinei in fata experimentatei Barbora Strycova din Cehia, jucatoare aflata pe locul 23. Cu punctele dobandite Irina a ajuns deja pe locul 31, cel mai bun al carierei si viitorul …suna bine! Este tot mai increzatoare, jocul este tot mai solid (exemplu este primul set) si rezista si la situatii delicate, cand are de revenit in joc.

Primul set a fost sec, cu un singur break si acela al Irinei la 4-4, si ce este mai imbucurator nu a oferit nici o sansa de break adversarei, o jucatoare completa, priceputa si la fileu, cu lovituri din toate directiile si deplasare buna in teren.Totusi Irina a fost superioara si prin faptul ca a dominat si la punctele pe servicii, 22-16 dar si la retur 9-4, punctand de 31 de ori fata de doar 20.

Setul al doilea a fost cu ceva …peripetii, 2-0 Irina, care parea ca va castiga lejer, dar 2-2, 3-2 din nou cu break si din nou pierde ocazia de a se distanta, dar face breakul la 3-3 si se duce la 5-4 cu serviciul. Desi a fost condusa , 0-40, Irina nu a cedat si reuseste egalarea si ghemul, deci meciul dupa o serie de 5 puncte consecutive.

Asadar, Begu-Strycova 6-4, 6-4, si urmeaza alta cehoaica, Petra Kvitova, in fata careia are o misiune mai dificila, dar nu imposibila. Premiul ar fi un meci cu Serena care se poate intampla destul de rar, si mai ales pe zgura.

Visam deci, dar Irina se afla in cel mai bun moment al carierei, cand si la dublu, alaturi de Lara Arruabarrena au eliminat campioane de mare slem, le-am numit pe vestitele Hradecka si Hlavackova, tot din …Cehia

Felicitari, si postura de favorita la Roland Garros este aproape.