Irina Begu salveaza trei mingi de meci si apoi castiga

ralu si solovievaAu trecut cam 20 de zile de la ultimul meci al Irinei Begu de la Miami si se pare ca a invins din nou sacaitoarea durere de la umarul drept.Cel mai bun argument care sprijina supozitia este acela ca a jucat vreo 2 ore si a reusit sa se impuna in meciul contra frantuzoaicei nascuta la Goteborg, Mathilde Johansson.

Turneul polonez de la Katowice este urmasul celor de la Sopot si mai ales de la Warsowia de care se leaga atatea amintiri placute pentru Alexandra Dulgheru, a atras trei romance, Alexandra Cadantu, Raluca Olaru si Irina Begu.Daca primele doua au jucat in calificari, Irina a fost inscrisa pe tabloul principal si a avut un prim mei pe care l-a castigat .A fost un meci chiar dramatic fiindca frantuzoaica a avut o comportare peste cea asteptata si mai ales lasata sa se intrevada de locul ocupat in clasamentul mondial, 79, si cu un maxim al carierei 59.

irina bPrimul set a fost castigat de Mathilde cu 7-5, dar Irina a facut un punct mai mult, iar al doilea a fost castigat de Irina, frantuzoaica facand un punct mai mult, insa pana la tiebreak ea a avut 3 mingi de meci la 5-4.Scapata de spaimele infrangerii, in setul 3 Irina a jucat mult mai bine, serviciul si-a mai revenit putin si a castigat fara probleme. In acest set decisiv Irina  reusit un procentaj de 100 % la punctele castigate pe returul serviciului al doilea al adversarei, facand 7 puncte din 7!

Irina Begu vs Mathilde Johansson 5-7, 7-6(5), 6-1

In turul al doilea Begu ar trebui sa se adune putin, sa joace foarte bine intreg meciul pentru ca se va intalni fie cu Alexandra Cadantu , fie cu Sabine Lisicki.

Alexandra a intrecut in califiari 3 adversare aratand si ea un reviriment, eliminand pe Yulia Beygelzimer cu 7-5, 6-2, polneza Katarzina Kawa cu 6-2, 6-3 si pe Raluca Olaru cu 6-0, 6-0.Scorul acestui meci care a fost finala calificarilor a surprins pe toata lumea , cred ca si pe ea, fiindca Raluca a castigat si ea doua meciuri, si a aratat o buna dispozitie, mai ales in victoria cu rusoaica Valeria Solovijeva, de care a trecut cu 7-5, 6-4. Dupa dusul rece din meciul cu Cadantu, Raluca si Solovijeva au castigat un prim meci de dublu in fata polonezelor Katarzina Piter si Magda Linette cu 6-4, 6-1.A nu stiu cata oara Raluca ne demonstreaza ca este o dublista de valoare, si rezultatele ei ar fi si mai bune daca ar juca mereu cu aceeasi partenera…