Alexandra Cadantu si Simona Halep pot juca impreuna intr-o semifinala la Budapesta

cadantu-by-vali-lupuSingura conditie ca aceasta bucurie sa se implineasca este ca cele doua jucatoare romance sa castige astazi in sferturile de finala in care s-au calificat.Simona Halep, favorita 3 si principala favorita dupa ce Lucie Safarova si Alize Cornet au fost eliminate o va intalni pe Timeea Babos, tanara reprezentanta a Ungariei, iar Alexandra Cadantu i se va opune israeliencei Shahar Peer. Dupa cum se vede sunt doua meciuri dificile, dar fetele noastre pornesc cu prima sansa, si asta nu pentru ca noi avem sufletul langa ele ci pentru ca specialistii au spus aceasta.

Simona Halep doar s-a incalzit pana acum si a lasat in urma doar 5 ghemuri in doua partide, dar Alexandra Cadantu a  avut o misiune mult mai grea, insa a castigat si cu cehoaica Andreea Hlavackova.Acest meci, mult mai greu decat primul,  a inceput promitator pentru Alexandra care chiar in primul ghem a avut 4 mingi de break fara sa le poata face, dar apoi in ghemul 4 a cedat chiar ea, si apoi a inceput o cursa de urmarire pentru egalare.Culmea este ca de la 2-5 ea a facut ghemul propriu si apoi un break ( la zero), si cand am spus ca poate egala si-a pierdut ghemul si cu acesta si setul cu 4-6.

RTA_1 Stiam ca Alexandra nu si-a spus ultimul cuvant si chiar daca incepe rau setul al doilea, 0-2, reuseste si ea rebreak-ul si egaleaza la 2.Fortele cehoaicei incep sa slabeasca , ea fiind obisnuita sa joace mai mult dublu, si Alexandra face break-ul decisiv la 5-5 si apoi inchide setul cu 7-5. Pe fondul unei accidentari a adversarei, care nu poate continua meciul la 0-4, Alexandra este declarata invingatoare si intra in turul al treilea.Nici de data aceasta spiritul de luptatoare al Alexandrei nu s-a dezmintit si a crezut in sansa ei pana la capat.Sa spunem ca daca ea va reusi inca o victorie va putea atinge pozitia 69, extrem de onoranta, foarte aproape de locul 65 care este cel mai inalt atins de ea vreodata.

Simona si Alexandra pot face legea la Budapesta si daca vor juca impreuna vom ave o fata in finala turneului. Oricum, ele ne reprezinta cu cinste acolo si pe ele si tenisul romanesc.