Irina Begu si-a castigat dreptul de a juca la A.O.

beguNu e deloc simplu sa joci calificari la un turneu de mare slam, chiar daca ai deja experienta acestui gen de turneu.Sunt trei meciuri pe care trebuie sa le parcurgi invingator iar inainte de asa zisa finala esti in situatia sa-ti cunosti eventualii adversari de pe tabloul principal, factor suplimentar de stres, fiindca tragerea la sorti este deja facuta.Nu stiu care pozitie era agreata de Irina, dar intai trebuia castigat ultimul meci.

Irina a reusit victoria, desi cu ceva emotii, avand nevoie de set decisiv, fiindca adversara sa, americanca Madison Brengle ( locul 147) nu a cedat usor.

Primul set a fost castigat de Irina cu 6-3 si se parea ca a rzolvat cheia jocului americancei dar in setul doi, aspectul meciului a devenit echilibrat, si s-a decis in prelungiri cand de la 5-5 Madison a facut doua ghemuri consecutiv si si-a adjudecat setul.Dusul rece i-a priit Irinei care in ultimul act a facut break la prima ocazie si de la 2-0 jocul ei a curs mai linistit, mai reusind inca un set de 2 ghemuri. Conducand cu 4-0 si avand serviciul a scapat din mana ghemul ei dar a urmat aceeasi serie de 2 ghemuri si 6-1cu mare satisfactie si bucurie, la fel ca si pentru noi

Irina a reusit victoria pretioasa pe care o tintea inca de acasa iar aceste 3 succese in 3 zile sunt de bun augur si cum norocul ii ajuta pe cei merituosi sa-i tinem pumnii sa prinda un loc mai promitator pe tablou.

Dintre adversarele cu care Irina ar putea lega sirul victoriilor le consider pe Dona Vekic pe care a invins-o in finala de la Tashkent de acum 2 ani, Caroline Garcia, Mandy Minella, si chiar Kimiko Date, dar si Olga Govortsova sau Galina Voskoboeva.Misiune imposibila cu Na Li si Simona Halep, grea cu Bojana Jovanovski , Monica Puig si Daniela Hantuchova.

O fi cum o fi, Irina pare a fi gasit poteca spre locurile atat de admirate din vremurile …bune!