Romanii la inaltime: 6 victorii in 6 meciuri

emaChiar daca 4 dintre ele au fost logice, tot victorii se chiama, in aceasta lume atat de greu de anticipat, cu meciuri stranse si deseori cu rezultate nescontate, in care la un punct doua se face delimitarea intre suparare sau fericire.

In Suedia la Stockholm, Marius Copil a reusit o victorie in calificari, trecand de polonezul Marcin Gawron cu 6-0, 6-4 (si asta dupa ce a invins pe rand pe Henri Laaksonen cu 7-6(4), 6-4 si neamtul Torebko cu 6-3, 6-4) , urmand sa joace pe tabloul principal cu favoritul 8, portughezul Joao Souza.

La Vienna, Victor Hanescu a legat si el 3 victorii, cu bielorusul Ignatik scor 6-3, 6-2, cu sarbul Ilija Bozoljac cu 6-3,7-5 si astazi in meci decisiv pentru calificare a invins pe japonezul Taro Daniel cu 6-2, 6-3.Urmatorul adversar nu este stiut

Monica Niculescu a castigat in primul tur la Luxembourg cu scorul favorit, 6-2, 6-2 cu nemtoaica Antonia Lottner.In turul urmator Monica se va lupta pentru sferturi cu Mona Barthel care si-a eliminat partenera de dublu, Mandy Minella.

Ema Bogdan alaturi de americanca Melichar au furnizat o mica surpriza si au invins pereche franceza Alizee Cornet si Pauline Parmentier cu 7-6(3) si 7-5 si vor intalni mai mult ca sigur pe favoritele principale, spaniolele Medina Anabel si Silvia Soler.

Cea mai dificila victorie a realizat-o Irina Begu care la Moscova a intalnit pe fosta ei adversara de la Tashkent 2012, cand Irina a castigat primul turneu WTA, croata Donna Vekic.Fetele au acelasi stil, lovesc la fel, puncteaza la fel, gresesc la fel si fiindca cineva trebuia sa castige, aceasta a fost Irina. Nu a fost un meci prea reusit, dar in final victoria conteaza.Irina a facut un prim set decent si l-a adjudecat in tiebreak, apoi a cazut inexplicabil si ingrijorator. La un moment dat era 0-5 si facuse 4 (patru) puncte mari si late. Si-a castigat ultimul ghem servit si apoi a inceput puternic setul decisiv. Desi a condus cu 2-0, s-a vazut egalata, dar mai apoi servind mult mai bine, dand si 3 asi, in ghemul 5, a frant rezistenta tinerei adversare. Sa spunem ca experienta a avut castig de cauza, dar cu cata greutate…Din pacate in turul doi Irina o va intalni pe rusoaica Ekaterina Makarova, favorita 2 a turneului, trebuie sa joace mult mai bine.

Iata ca in timp ce scriam aceste consideratii a venit si a 6-a victorie si as zice cea mai pretioasa, fiind si obligat sa schimb titlul: Monica Niculescu impreuna cu Varvara Lepchenko au intrecut pe Goerges si Groenefeld cu 4-6, 6-4, 10-4, nimeni altele decat titularele echipei Germaniei care va disputa finala Fed Cup din acest an! Ce sa ne mai dorim? Sa ne dorim ca victoriile sa continue…