Irina Camelia Begu trece de primul tur la Paris

irina beguAnul trecut tot in primul tur, Irina Begu si frantuzoaica Aravane Rezai se intalneau pentru prima oara intr-un meci atat de important. Irina venea dupa o primavara excelenta si nu a prea avut probleme , invingand cu  6-3, 6-3.

In acest an, dupa o primavara nu prea grozava, Irina o mai bate pe Aravane si cum era de asteptat, a facut-o mai greu, scorul aratand clar ce fel de disputa a fost.
Pentru Irina miza era destul de mare, fiindca ea se afla la limita clasarii fetelor care vor juca la Londra si pentru asta trebuia sa-si apere punctele facute anul trecut dar sa si mai adauge, fiindca nu se stie…
Primul set a fost luat de Irina, si asta era destul de important, putandu-se relaxa un pic, sa joace fara presiunea scorului. Daca primul set l-a luat cu scorul de 7-5, la fel la cedat pe al doilea si punctajul general realizat se egalase, 70-70, ceeace facea si mai atractiv setul decisiv.
In acest al treilea set, poate ca prospetimea Irinei sa fi fost de vina, ea castiga clar, 6-2, mai ales fiindca a servit excelent, realizand 15 puncte din 17 servicii 1,  si 1 din 1 cu serviciul 2, fara sa lase nici un moment senzatia ca nu va castiga.

Daca in meciul urmator cu Kaia Kanepi, va servi la fel, are o sansa, fiindca estoniana nu este la fel de mobila decat Irina dar este foarte exacta si greseste putin de regula. Ziua, concentrarea si increderea vor fi la fel de insemnate ca forehandul, backhandul sau serviciul
 Sa fie intr-un ceas bun, chiar daca adversara ocupa locul 23 si este pe val.