Azarenka si Sharapova in semifinala a doua de la Paris

vica si mashaVica Azarenka  si Masha Sharapova si-au castigat dreptul sa joace in semifinala de la Roland Garros, intr-un meci care ar fi putut fi chiar finala ( vezi cea de anul trecut de la Australian Open), dar cu destule emotii.

Azarenka s-a intalnit in sferturi cu prietena sa Maria Kirilenko, cu care timp indelungat a jucat dublui, cu rezultate excelenta.Cum Vica s-a dedicat aproape in exclusivitate simplului, ele se pot intalni doar in astfel de meciuri.Cunoscandu-se perfect, nici nu a fost de mirare ca primul set al meciului lor s-a intins pana la limita posibila adica in tiebreak, unde in ciuda echilibrului de pana atunci bielorusa s-a impus cu usurinta. A fost 7-3 fiindca Maria a gresit de cateva ori decisiv, fie in urma unor raliuri fie lovind prea lung.Setul al doileas-a terminat mai repede fiindca Vica s-a linistit a facut mai putine greseli si si-a impus jocul sau cu lovituri puternice si cu schimbari de directie, la care Maria nu a reusit sa tina piept, desi a incercat.Ea are un stil mai elaborat, cu mingi mai mult bazate pe tehnica, si s-a recunoscut invinsa. A fost un 6-2 clar, care o plaseaza pe Vica in penultimul act.

Cel de al doilea sfert de finala ar fi parut apriori mai dezechilibrat, dar el avea sa ne rezerve o surpriza enorma, fiindca Jelena Jankovic a castigat primul set cu scorul de 6-0! Sarboaica a reusit foarte multe mingi inteligente, de mare inventivitate, contracarand cu succes jocul rigid, liniar, previzibil al rusoaicei.In plus, Masha a servit extrem de slab atunci cand primul serviciu nu a intrat si s-a vazut in mare dificultate dupa retururile excelente ale Jelenei.Evident ca setul urmator a avut alta turnura, mai ales pentru ca Sharapova a facut repede break si conducand cu 2-0, a adunat mai multa incredere distantandu-se la 5-1 si castigand cu 6-4. Setul decisiv a fost dominat de Masha care era hotarata sa spele rusinea din primul set si dupa un inceput mai strans, la 3-2 pentru ea a reusit break-ul linistitor , la care a mai adaugat unul chiar la final si a inchis setul cu 6-3.Jelena nu a jucat rau nici acest set, dar se pare ca a obosit iar rusoaica a inteles cam cum vin mingile de dincolo de fileu si a salvat si mingi de break si  a punctat decisiv atunci cand trebuia.

Cine poate sti care dintre ele va fi adversara Serenei Williams, fiindca nu ma indoiesc ca Sara Errani nu va rezista canonadei americancei.