Irina joaca 9 seturi, dar obtine 3 victorii la Charleston

be  gu ganditoareIrina Begu joaca tot mai consistent ar spune unii, altii ca s-a maturizat si nu se mai sperie de nimeni si nimic, iar eu zic ca Irina este la un cumul calitativ care va duce cat de curand la saltul de calitate, a se citi top 30, afirmarea ca o mare campioana. Cand reusesti 3 victorii consecutive intr-un turneu Premier, se cheama ca ti-ai respectat statutul, ca aflata intre ultimele 8 jucatoare, este privita cu respect si admiratie.

Dupa victoriile la Caroline Garcia cu 6-4, 2-6, 7-6(3) si Beth Mattek-Sands cu 6-4, 4-6, 6-2, nu sunt doua fara a treia cum spun italienii, si iata 1-6, 6-2, 7-6(4) cu portoricanca Monica Puig.Vazand scorurile stau sa ma intreb: ce este mai important, faptul ca lasa cate un set sau ca il castiga pe decisivul? Irina este la un prag de liniste sufleteasca ce o face puternica in tiebreakuri, e increzatoare si a lasat in urma vulnerabilitati, care alta data stricau munca de ore de joc in finaluri neprietenoase…

In ultimul meci cu Puig, Irina pierde primul set, si nu-i prea sta in obisnuinta, dar revine mai puternica si chiar daca adversara se tine bine in final, tot ea este mai calma si mai sigura pe ea. E bine  ca antrenorul este langa ea si asta conteaza mult, dar mana si mintea ei e acolo, cand trebuie si unde trebuie.

Intr-un meci aproape egal, cu cate 6 breakuri din 11 sanse, cu scor general 97-96 care a dereglat si calculatorul (total 99 % puncte?!), cineva a trebuit sa se impuna si aceasta a fost Irina noastra…Felicitari si succes in meciul urmator, cu vice lidera mondiala la zi Angie Kerber, cu care a mai izbutit victoria…

Forma deosebita a Irinei este de bun augur, acum inainte de meciul de Fed Cup cu…Germania.