Joc fenomenal si victorie de senzatie pentru Sorana

Am tot spus de un timp incoace ca Sorana recupereaza pas cu pas distanta care o separa de top 30, locul de unde a cedat datorita accidentarilor si in special operatiei la umar.Jocul ei de acum aduce cu cel de atunci, cu plusul ca este ceva mai temperata si de aceea nu mai face prea multe cadouri cu lovituri violente de putin afara. Dupa victoriile normale la Mona Barthel si Christina McHale, doua jucatoare respectabile de altfel, Sorana a dat astazi examenul in fata fostului lider mondial, actualmente ocupanta locul 4, cehoaica Karolina Pliskova.Beijingul a rasunat de urale cand Sorana a lovit napraznic un ultim serviciu si adversara a returnat afara, meciul incheindu-se cu 6-1, 7-5 …

Acum Sorana a ajuns pe locul 38, si ne aducem aminte ca a venit de dincolo de 200, in doar un an reusind sa revina intre cele mai bune jucatoare si sa fie respectata si chiar temuta de cele de deasupra ei.Victoria de acum in fata unei jucatoare de top 5 este mare si incurajatoare, cu Adrian Cruciat langa ea, un tip extrem de calm si echilibrat, cu care a gandit o buna tactica de joc.Sorana nu a dat nici o clipa senzatia ca se teme de trasoarele si serviciile napraznice ale Pliskovei , ba dimpotriva a incercat ea sa loveasca prima decisiv.Cehoaica destul de apatica la inceput gresind mai mult, s-a vazut spulberata in primul set apoi a luat jocul in serios si si-a arata clasa. Ea a pacatuit  crezand ca Sori a cedat si se pregatea de decisiv avand 3 mingi de set (0-40) la 5-2, dar s-a vazut egalata si apoi depasita in final. Sorana castiga in mod extraordinar, agresiva si increzatoare, violenta dar si cu mingi de efect mai ales cand ajungea in fata, cu o putere de lupta exemplara. Munca i-a fost recompensata cu cea mai mare victorie din ultimul an si de ce nu, asteptam altele la fel…

Sorana incepe sovaitor  pe serviciul ei, si dupa 040 si alte mingi de break, cehoaica face primul ghem.Pliskova ia mingile in mana pentru serviciu si nimeni nu se indoia ca nu va face 2-0, doar ca cele 3 duble greseli din debut au tras-o in jos si Sorana face rebreak.De la 1-1 Sorana duce setul la 6-1(!), profitand de greselile adverse, pe care unele le-a cam provocat ea, dar si cu cateva puncte superbe ( a se citi forehanduri cros uluitoare), la care cehoaica nu a avut replica.

Setul al doilea incepe cam cum era normal, cu 2 ghemuri si un break al Karolinei, care se duce la 3-0, doar ca Sorana nu se da batuta, si dupa ce salveaza mingea de 0-4, face un prim ghem deosebit de important, ramanand in set . Urmeaza un break al Soranei care reuseste cateva retururi excelente, mai ales catre piciorele cehoaicei si ajutata si de aceasta care face o dubla, Sorana reuseste breakul. La 2-3 Sorana servea si nimic nu prevestea pierderea ghemului, fiindca a servit bine mai mereu, dar Karolina incepe sa zburde si se distanteaza la 5-2. Au urmat vreo 4 mingi de set pentru ea dar Sorana “incapatanata” in intelesul bun al cuvantului se agata de fiecare minge, egaleaza si apoi face 3-5. Pliskova nu era impacientata fiindca servea pentru set, chiar are o oportunitate facuta cu un as, dar din nou Sorana returneaza minunat si strange scorul la 4-5. Statistica arata ca Sorana izbutise 11 winnere , era in joc si inca cum, reuseste egalarea la 5cu un al treilea as si privea cu incredere finalul setului. Pliskova a servit dar desi a avut 40-15, retururile Soranei au fost foarte bune, raliurile au produs auturi cehesti si breakul vine incredibil. La un singur ghem de victorie, Sorana nu se “taie” si nu este emotiva ca atatea jucatoare care in fata unei astfel de ocazii si cu astfel de adversara nu reusesc sa finalizeze. Ea s-a odihnit linistita, fara bataiala picioarelor, respirand adanc.A reusit un ghem minunat: a lovit lung pe tusa de fund si Pliskova a dat in fileu, apoi prinde o scurta si reuseste un voleu perfect, face si al treilea punct cand Pliskova loveste in aut enervata ca Sorana a scos un retur extrem de dificil , apoi inchide meciul la a doua sansa, cu un serviciu tare care aduce greseala adversa.

Victorie de rasunet pentru Sorana, care ne arata inca o data ca este pe un drum corect, ascendent si presarat cu victorii pretiase.