Simona intra in turul 3, dar mai greu decat arata scorul

opincuteMeciul cu ucraineanca Bondarenko Katerina, nu se anunta ca o mare problema, doar ca adversara s-a intrecut pe sine si a dat o replica foarte buna.Chiar daca Simona a castigat cu un scor clar, 6-3, 6-4, intensitatea punctelor, raliurile destul de lungi si jocul peste asteptari al recentei mamici Katerina, au produs un meci agreabil, cu destul echilibru. Poate este mai bine asa, fiindca in primul tur Simona practic nu a jucat, si chiar avea nevoie de o replica solida.Cand doar cu ceva timp inainte de a se incheia meciul Simonei, spaniola Muguruza a fost eliminata, si mai punand la socoteala nenumaratele surprize din doar cateva zile, putem sa intelegem ca jocul outsiderelor se bazeaza pe lovituri la risc, la joc agresiv, si de multe ori la fie ce o fi.Nici Katerina nu a jucat altfel, doar ca ea a aratat toate loviturile de un top 50, daca nu mai inalt, si doar valoarea exceptionala a Simonei a blocat-o ca sa nu acceada mai sus.

Simona a acceptat ca nu a facut jocul ei cel mai bun, dar realista a spus ca i-a fost de ajuns ca sa castige.Ea a apreciat sportiva ca adversara a jucat foarte bine. Intradevar aceasta a jucat un tenis cu care va urca in clasament si chiar o aseaman cu Tsurenco, Govortsova si Gavrilova…

Meciul s-a incheiat in mai putin de 80 de minute, cu Bondarenko jucand dezastruos ultimul ghem, care a fost si unicul break al setului 2. Atunci au tradat-o forehandul si serviciul, arme redutabile in restul meciului. Simona a reusit sa serveasca de la bine la foarte bine si si-a castigat ghemurile chiar cand era condusa cu 30-0, fiind stapana pe situatiile delicate.La 5-3 in primul set, Simona face un break foarte important, nu doar pentru ca a castigat setul, ci si pentru ca a inceput setul al doilea si mai ales pentru ca s-a pus adversara sa egaleze meru de 5 ori.De 4 ori a reusit, dar cum spuneam, ultima oara s-a “taiat” complet.

La jocul agresiv al adversarei, Simona a contrat la fel de hotarata si a deschis unghiuri, a lovit decisiv, dar s-a si aparat bine, luptand cu incredere. Una peste alta, un meci de prima saptamana de mare slam, cu multe reusite, castigat cu autoritate, care n-a fost atat de usor pe cat arata scorul.

In turul urmator, Simona va juca impotriva invingatoarei dintre Kurumi Nara si Shelby Rogers si se poate gandi la optimi.