La Bastad Halep castiga, Dulgheru pierde

dulgheruCat se poate de clar ca cele doua adversare ale fetelor noastre fac parte din “filme” diferite si nu se pune problema unor comparatii.  Daca Simona a avut un meci usor (pe alocuri si l-a facut singura greu), Alexandra a jucat cu veterana Virginie Razzano care in zi buna poate face multe victime. Astazi ea a invins-o pe Alexandra Dulgheru si merge mai departe pentru a se intalni cu favorita 2, Simona Halep. Cele doua meciuri care ne-au interesat s-au cam suprapus, si Simona nu a putut vedea pe viu pe Virginie, dar cred ca stie ce are de facut, sau macar sa faca ceeace stie. Ea este singura la Bastad, fiindca antrenorul sau Andrei Mlendea nu a putu face deplasarea, asa ca va trebui sa se incurajeze singura, dar mai ales sa se plieze pe jocul adversarei sale.Astazi in meciul cu junioara Rebecca Peterson, am vazut destule oscilatii in jocul Simonei, si trebuie sa spun ca doar in cateva puncte am recunoscut-o , cu acele raliuri in care adversara sfarseste in a pune o minge mai scurta si Simo vine si loveste imparabil.Am vazut prea multe greseli usoare, nici macar nefortate nu le pot spune fiindca pur si simplu erau de pus in contul adversarei, o pustoaica ce lovea bine cu forehandul dar la mingile lungi pe colturi era victima sigura.Forehandul in lung de linie n-a prea mers si nu pentru ca fileul era mai inalt ci pentru ca Simona prea relaxata gresea pozitional. Nici chiar in setul doi pe care l-a castigat la zero Simona nu a jucat perfect (vreau sa zic la fel ca in precedentele turnee), a ratat vreo 3 mingi de meci, ca la Budapesta, cu destul de multe mingi rau inspirate ca directie si cu cateva forehand-uri inside out in fileu.Cu Flavia Pennetta, adversara din turul urmator, pe care o poate bate fara discutie, trebuie sa se adune putin si sa serveasca mai bine, sa nu riste prea mult la retur si ca lovitura dar si ca loc de asteptare, sa loveasca  backhandul in lung de linie mai curajos pentru ca este aducator de puncte

Simona Halep vs.Rebecca Peterson  6-4, 6-0

Alexandra Dulgheru a avut o sansa buna sa intre in turul 3 dar dupa un prim set castigat cu 6-3 , se pare ca ea a cazut fizic si s-a vazut egalata printr-un 0-6 foarte scurt si apoi alergand dupa egalarea din setul decisiv.La 4-3 pentru frantuzoaica, Alexandra a avut minge de 4-4, dar a pierdut ghemul si apoi desi s-a apropiat la 4-5 a pierdut meciul. Fara discutie ca Alexandra este pe drumul bun, dar asemenea ocazii nu se ivesc prea des si ar fi trebuit profitat, macar si pentru a juca impotriva …Simonei.Ar fi fost un test real si o sarbatoare pentru noi.