Meci-spectacol, incheiat greu, cu victoria Simonei

Daca nu stiam ca adversara Simonei ocupa locul 87, spuneam ca este clasata undeva in top 20. Jocul Magdei Linette a surprins extrem de placut asistenta, a jucat dezinvolt (nu prea avea ce pierde), uneori la risc fortand liniile, iar curajul ei a fost rasplatit cu nenumarate puncte cand te asteptai mai putin.Simona a reusit sa faca fata unui astfel de joc, cu deplasari stanga-dreapta, cu lovituri tari si bine plasate, ambele jucatoare atingand un nivel inalt. Adversara a reusit poate cel mai bun meci al carierei sale si asta pana aproape de final, ba a mai si castigat setul al doilea in care a salvat 3 mingi de meci ale romancei.

Simona putea termina meciul in doua seturi, dar a fost surprinsa de replica adversarei si a cedat. Setul decisiv a fost la discretia ei, ajungand repede la 5-1, scor la care s-a instalat din nou suficienta, sau oboseala, si a mai lasat 2 ghemuri care insa au avut darul sa o ambitioneze si sa inchida meciul

Halep-Linette 6-4, 5-7, 6-3 si Simona e in turul al treilea unde o va intalni pe sarboaica Krunic sau ucrainianca Tsurenko, meci intrerupt din cauza intunericului.

Meciul incepe cu break al Simonei urmat de ghemul ei, dar poloneza reuseste egalarea la 2, cu joc excelent si cu servicii bune.Au fost 4 ghemuri lungi, echilibrate si se prefigura o lupta aspra, daca adversara Simonei reusea sa tina ritmul pe care chiar ea l-a impus. Simona se distanteaza la 5-2, se relaxeaza pana la 5-4 dar termina setul cu un ghem impecabil.Setul al doilea  parea sa fie ultimul, romanca avand 3-1, 4-2 si 5-3, are o prima minge de meci pe serviciul adversarei si alte doua cu ea la serviciu, puncte pe care nu reuseste sa le faca mai ales pentru ca Linette scoate tot, alearga formidabil si din aparare loveste decisiv.Simona este egalata la 5 si din pacate depasita, gresind prea mult in ultimele doua ghemuri.

Setul decisiv a fost controlat de Simo, ea a condus cu 3-0 adica a reusit 2 breakuri, dar cedeaza si ea un ghem servind slab cu al doilea serviciu (mereu atacat) si s-a vazut chiar amenintata, deoarece Magda a reusit sa se apropie la 3-5. Pe serviciul polonez, Simona reuseste a doua scurta adevarata din meci, urmata de inca una la momentul potrivit, inainte facand si un voleu la fel de adevarat, si se vedea ca e stapana pe lovituri. Linette nu a mai facut fata finalului de meci, Simona devenind necrutatoare. Meci frumos, victorie grea dar meritata!