La Doha, Monica o rapune pe Sabine intr-o ora de joc

moniccaMonica mai face o “victima” de seama, spulberand-o pe Sabine Lisicki, lasandu-i doar 4 ghemuri in doua seturi simetrice.Ne-am obisnuit cu meciurile bune facute de jucatoarea noastra, care se ia la tranta cu forta unora, dar si cu tineretea si gabaritul acestora. Dupa formidabila victorie in fata Kvitovei in Fed Cup, acum a avut in fata o alta jucatoare care nu mangaie mingea Fosta finalista de la Wimbledon, cu doi ani mai tanara, cu 6 locuri mai sus in clasament, cu 10 cm mai inalta, cu cel mai puternic serviciu din lume, nu si-a putut etala calitatile, fiind sistematic debusolata si incurcata de mingile Monicai.Cand romanca s-a desprins la 4-0 puteam intelege si spera ca setul se va castiga, dar o oarcare teama de setul al doilea tot ma cuprinsese.Moni a cam devenit specialista in al pierde pe al doilea si cum avea in fata o nemtoaica, nimic nu era terminat. Si totusi, jocul nu si-a schimbat aspectul si victoria scurta si clara a fost meritata si foarte dulce.

Cifrele statistice chiar ne bucura, fiindca Monica a castigat puncte si cu serviciul, 29-12 si cu returul 26-20, si a reusit 6 breakuri ( din 6 sanse!) contra puternicei adversare. Scorul pe puncte 55-32 este sincer neasteptat, dar pe deplin meritat.

Moni s-a inscris si la dublu si de data asta s-a alaturat rusoaicei Margarita Gasparyan cu care a castigat la puternicele Daniela Hantuchova si Ekaterina Makarova, doua jucatoare care chiar stiu dublu.

Scorul a fost 4-6, 7-5, 10-3 si cuplul romano-rus va avea ceva de spus in acest turneu.