Monica Niculescu nu poate castiga de la 3 mingi de meci

monaPentru cine nu a jucat tenis, pot modifica titlul si sa spun ca Monica a avut un meci de cosmar, fiindca a avut 3 mingi de meci legate, adica scorul a fost 0-40 cand servea adversara. Pentru cine joaca tenis spun ca se stie ca mai ales cand serveste adversarul asa ceva se poate intampla destul de des, doar ca este foarte frustrant. Cu atat mai mult cu cat este vorba de Wimbledon si nu de un turneu international oarecare.

Sigur ca si adversarul conteaza, numele lui si valoarea lui, si nemtoaica Mona Barthel este deja o jucatoare foarte experimentata, valoroasa, si mai sus in clasament decat Monica. Asta nu inseamna ca romanca nu putea castiga, ca nu ar fi meritat victoria, dar de data asta rigoarea germana la care s-a adaugat si sangele rece al Monei, a condus la pierderea meciului de catre Monica. Dupa ce a scapat ocazia de a castiga, Monica a pierdut rapid ultimele doua ghemuri reusind doar 3 puncte din ultimele 11 jucate… Se intampla, dar trebuie evidentiata exact cauza si sunt sigur ca cei care sunt in preajma ei, evident impreuna cu ea, vor putea-o stabili.

Barthel castiga primul set cu 6-3, dar Monica se aduna, lupta si la 4-3 pentru ea face break-ul ce parea hotarator, dar nemtoaica face rebreak si a urmat un ghem capital. Daca Mona il castiga ascendentul sau moral era imens, iar pentru Monica era sansa de a egala la seturi. Monica incepe foarte bine, face doua puncte imediat, Mona face si ea o serie de 3, si ajunge la egalitate si dupa al treilea avantaj, Monica face setul. In acest ghem ea a avut 3 mingi de break respectiv de set si a fost mereu periculoasa, pana cand nemtoaica a cedat.

Din pacate setul decisiv care parea la indemana Monicai  s-a pierdut spre final cand Mona a jucat mai exact, chiar daca era cu “cutitul la os”.

Monica este o jucatoare prea experimentata ca sa nu treaca peste acest vis urat, si oricat ar durea, ea stie sa fie optimista si sa continue “aventurile“ din WTA.

O steptam pe Moni la dublu, unde se va mai linisti si va uita acest meci.