La Miami se cunosc deja semifinalistele

monica niculescu si vania kingIata ca am ajuns si la faza semifinalelor, fara viroze, fara accidentari, fara retrageri, fara Serena, fara Venus ( fiindca vremea trece), chiar daca pe alocuri fruntasele au trecut prin emotii nebanuite.

Lidera mondiala, Victoria Azarenka, aflata la cel de al 27 meci, s-a oprit din marsul sau triumfal, a fost intrecuta de Marion Bartoli, fara sa se mai repete trillerul cu Dominika Cibulkova, meci in care numai ea si antrenorul mai credeau in victorie, iar slovaca “refuzand” sa castige, de la 6-1, 5-1.

De aceasta data, frantuzoaica a luat avans, dar nu s-a pierdut cu firea si a profitat de prea desele greseli ale bielorusei. Ea s-a revansat pentru infrangerea de la Sydney si se arata in mare forma. Acum presiunea de pe umerii Vicai s-a “evaporat” si nu mai trebuie sa contabilizeze victorii consecutive, nu-i mai poate egala performanta lui Djokovic de anul trecut si va putea fi mai relaxata, mai umana.

Ca sa respectam tabloul, adversara lui Marion Bartoli din semifinala va fi Aga, Agnieszka Radwanska, cea care a repurtat pana acum 17 victorii, fiind invinsa doar de Azarenka, de patru ori in patru turnee unde s-au intalnit! Este si poloneza o mare performera, fiind invinsa doar de 1 mondial, fapt ce i-ar da dreptul sa se creada vice lider, dar oricum locul 4 ocupat este exceptional si daca lucrurile continua asa, ea va ataca si pe Kvitova si pe Sharapova. Agnieszka a invins-o pe Venus Williams, o pretendenta la titlu, care s-a calificat cu mare greutate, dupa ce a trecut de Alexandra Wozniak, numai ea stie cum. Daca sportiva canadiana isi stapanea mai bine emotiile, Venus era de mult eliminata. De aceasta data, a dat peste o jucatoare eminamente stapana pe emotiile ei, pe jocul ei, dus uneori pana la perfectiunea tactica si s-a recunoscut invinsa clar, cu 4-6, 1-6, intr-un meci in care poloneza a facut mai multi asi(?) si a avut cifre superioare la toate capitolele. Meciul a fost scurt, abea de 80 de minute, nu cu mult mai scurt decat al surorii sale, Serena, care a pierdut clar la Caroline Wozniacki, cu scorul de 4-6, 4-6, fara a mai avea incrancenarea din meciul anterior, revansa atat de asteptata cu Sam Stosur, meci in care a epuizat intreaga ambitie avuta la startul turneului. In semifinale Caroline se va duela cu Maria Sharapova, pe care o cunoaste bine de tot si daca a rezistat la forta Serenei ar putea rezista si la tavalugul Mariei. Va trebui insa sa si …puncteze.

Sharapova a avut un meci usor in sferturi, fiindca Na Li nu i-a pus nici o problema, doar ea si-a pierdut serviciul de 3 ori, fara ca asiatica sa conteze. Li a imprastiat mai toate mingile, si daca nu le dadea in auturi enorme (?), atunci sigur loveau banda fileului.

A fost un meci destul de urat, pe parcursul abea a 70 de minute, in care Maria poate se gandea la iminenta sa cununie, iar Li chiar nu stiu unde avea mintea, atat de slab a jucat: in tot meciul a castigat un singur ghem pe serviciul ei?!

In proba de dublu, singura noastra jucatoare ramasa in concurs, Monica Niculescu se distinge si de aceasta data, facand pereche cu americanca Vania King, care fara Yaroslava Shvedova, partenera sa traditionala (care a ales-o pe Galina Voskoboeva, sperand sa reprezinta Kazahstanul la Olimpiada), s-a vazut in situatia de a-si cauta o partenera demna de locul sau (6) din clasament. A fost desigur o frumoasa satisfactie pentru Monica, atunci cand Vania i-a propus sa faca pereche, si acum se vede treaba ca ideea a fost foarte buna. Doar pentru cateva pozitii ele nu au fost desemnate favorite, asa ca au suportat rigorile sortilor si au avut meciuri grele inca de la inceput.

In primul tur, peste fileu au stat japoneza Kimiko Date-Krumm si chinezoaica Shuai Zhang, pe care le-au intrecut cu 7-6(1), 6-3, intalnind apoi pe favoritele 7, fetele din Kazahstan. Celebru cuplu King- Shvedova se afla impartit de o parte si de alta a fileului, si scorul ne arata ca Vania a stiut mai bine cum trebue jucata Yaroslava, decat a stiut aceasta sa explice partenerei sale punctele slabe ale americancei. Scor final 7-5, 6-2, cam la fel cu cel din primul tur. Ajunse in sferturi, Monica si Vania au intalnit un dublu cu mari pretentii, Anabel Medina Garigues si Flavia Pennetta, care au trecut de Stosur si Goerges, cele care au eliminat in primul tur pe marile favorite, Huber si Raymond. Ei bine, “ale noastre” le-au administrat si lor un standard 7-5, 6-2, care este scorul lor preferat, demonstrand ca dupa un set mai strans lucrurile sunt implacabil transate de coalitia romano- americana.

Monica si Vania au realizat 4break-uri din 5 sanse, iat adversarele doar unul din tot astatea sanse, asa ca este deja suficient pentru a proba superioritatea lor.

Suntem asadar in semifinala, avem deja 450 de puncte (Monica va salta vreo 10 locuri) si nu ne facem prea multe griji cu Petrova si Kirilenko, care sunt bune dar poate nu destul!?