O frumoasa victorie a Monicai Niculescu la Monterrey

monic aDupa ce in primul meci al turneului de la Monterrey Monica Niculescu a beneficiat de retragerea de pe teren a japonezei Kimiko Date Krumm, ea a continuat seria bunelor rezultate din acest inceput de an reusind o victorie de prestigiu in fata Yaninei Wickmayer.Belgianca se afla in acest moment pe locul 35, adica mai sus cu 16 trepte decat Monica, dar acest fapt nu prea a contat fiindca romanca s-a impus chiar daca a pierdut un set.

Victoria este cu at mai frumoasa cu cat in cele doua meciuri disputate pana acum de cele doua tenismene, de fiecare data a castigat belgianca , pe zgura sau pe hard. Cum mereu ultimul meci conteaza, putem spune ca Monica a jucat din nou la nivelul cel mai bun al sau si inca o data s-a adeverit ca poate ajunge din nou acolo unde a fost inainte de accidentarea din vara trecuta.

In primul set Monica s-a impus mai clar decat arat scorul fiindca a reusit 9 puncte mai mult si nu doar 4 cum s-ar fi putut intampla daca echilibrul ar fi fost deranjat doar de doua ghemuri diferenta.Moni a servit excelent , avand un procent de 88% cu primul serviciu, asa ca a stat mereu in siguranta.Setul al doilea o gaseste pe Yanina mai hotarata si creste si ea la serviciu, dar si Monica a scazut cam la toti parametrii.In decisiv, asa cum ne-a mai obisnuit si alta data pe teren a fost o singura jucatoare si spre bucuria noastra Monica a fost aceea, si daca va vine sa credeti a jucat in proportie de 91% cu primul serviciu.

In turul 3 adversara romancei va fi unguroaica Timeea Babos, care a furnizat surpriza turneului castigand in fata Anei Ivanovic, si sa nu uitam ca Timeea este ultima invingatoare aici, anul trecut invingand in finala pe Alexandra Cadantu.

*     *    *

The romanian tennis player Monica Niculescu was able to qualify in the second round of the tournament at Monterrey (Mexico), after she defeated Yanina Wickmayer (Belgium) with the score of 6-4, 3-6, 6-1. After two sets in balance, Monica played very calm and strong in the third set.

The opponent in the third round will be hungarian Timeea Babos.