Madalina Gojnea paraseste Civitavecchia

Madalina Gojnea si Roger FedererRevenita in circuit dupa o pauza fortuita care a durat 3 luni, Madalina s-a prezentat cu sperante la Civitavecchia, si in runda inaugurala chiar o bate pe frantuzoaica Yulia Bremond, favorita nr.1. In continuare, a castigat si un meci de dublu si toate pareau la locul lor, pana la meciul de astazi, cand a intalnit o jucatoare din Brazilia, Teliana Pereira, de 25 de ani, care a invins-o pe Madalina cu armele ei, luptand cu indarjire, batandu-se pentru fiecare minge si reusind sa faca puncte decisive, fie salvandu-se de la break, fie chiar facandu-l.

Dupa un prim set terminat cu tiebreak, care era teribil de important de castigat, urmeza setul al doilea ce o gaseste pe brazilianca mai linistita si chiar face un prim ghem pe serviciul Madalinei. Mi-am spus ca era de abea la inceput si fata noastra are capacitatea sa revina. Asa s-a si intamplat, ba chiar si a doua oara, egaland la 2, jucandu-se ghemuri de peste 10 minute fiecare, incheiate doar de partea primitoarei. Cinci ghemuri la rand au fost break-uri, iar din cele 3 pierdute de Mada, ea a avut 1 avantaj, apoi 4, si apoi 2 sanse de castig, fara sa le reuseasca. Echilibrul s-a rupt in ghemul 6, cand Teliana a facut 4-2 si se parea ca Madalina a inteles ca nu prea se poate trece de ea. Scor final Pereira – Gojnea 7-6(4), 6-2.

Madalina se gandeste deja la turneul care incepe peste 3 zile in Tunis, si ar trebui sa se deplaseze in tara africana pentru o mai buna acomodare cu vremea, cu temperatura. Ca sa-i mai alin sufletul, voi posta o fotografie draga Madalinei, care sa-i faca placere.