Madalina Gojnea nu poate trece de Muguruza Garbine

madalina gojneaIn primul tur al turneului BCR Ladies Open Romania am asistat la meciul dintre reprezentanta Romaniei Madalina Gojnea si spaniola Garbine Muguruza, desemnata favorita 8, urmare clasamentului sau, locul 105.Spaniola care la inceputul anului nu avea clasament, a facut minuni in turneele in care a jucat, mai mici si mai mari si a ajuns in imediata apropiere a elitei tenisului.Cu victorii la Vera Zvonareva sau Flavia Pennetta, ambele la Miami, fata de doar 19 ani, inalta si puternica are  un viitor cert in tenis.Madalina, care face eforturi sa revina in jurul locului 150 pe care se afla inainte de a se accidenta la Australian Open, a avut o sarcina grea si poate si de accea a inceput meciul destul de timid, gresind destul cat sa o ajute pe adversara. A facut-o in special cu backhandul neridicand mingea suficient, in dorinta de a lovi razant si repede, dar si fiindca se intampla sa scoata forehandurile in auturi mici. Mada a inceput sa se lamenteze ca nu intra niciuna in teren, dar era doar vina ei.Spaniola conduce repede cu 3-0 si castiga primul set cu 6-2.La pauza, Madalina realizeaza ca lovind mereu in forta ii face jocul adversarei, care astepta si primea ritm, asa ca a inceput sa mai varieze jocul si sa mai dea si mingi inselatoare, cateva lifturi si uneori mai scurt, destabilizandu-si un pic adversara.Seriile teribile de forehanduri ale Muguruzei au facut legea si a condus cu 3-1 si apoi 5-3, dar pe fondul unui joc mult mai echilibrat in care si Madalina a reusit sa tina la raliuri, sa faca ghemuri curajoase.Ea egalase la 3 chiar sa aibe o minge de break in ghemul 7, cand putea lua conducerea.Madalina a pacatuit ca nu si-a ales bine tactica, si astfel a inceput sa joace cu adevarat abea dupa jumatate de ora de joc , adica un pic prea tarziu.

Tocmai cand credeam ca meciul se va sfarsi, cand spaniola servea pentru meci, Madalina reuseste cel mai bun ghem al sau, face break cu niste mingi minunate, care au depasit-o pe Muguruza sau doar s-a uitat la ele fiind prinsa pe contrepied. Setul se incheie totusi cu 6-4, si odata cu el si meciul.La final, Madalina si-a recunoscut erorile, si asta este partea plina a paharului, pe care l-a mai umplut putin cu victoria de la dublu, in care alaturi de Andreea Mitu a invins pe Camelia Hristea si Diana Marcu cu 6-3, 6-3.