Madridul incepe bine si avem sperante…

Am avut o zi plina si buna in capitala Spaniei: victorii pe linie ale romancelor, chiar daca fetele noastre au avut adversare tari. Sorana Cirstea a reusit una din cele mai frumoase vitorii ale ultimilor 3 ani, trecand de jucatoarea 14, Madison Keys, finalista de mare slem. A urmat-o Miki Buzarnescu avand o prestatie cam ca anul trecut si a depasit-o pe croata Alja Tomljanovic. Desigur ca meciul cel mai asteptat a fost cel dintre Simona Halep si Margaryta Gasparyan, jucatoarea rusa fiind clasata pe locul 65.  Simona stia ca trebuie sa parcurga acest turneu pana la final, pentru a avea o sansa in plus sa o detroneze pe Naomi Osaka din postura de lidera WTA. Primul meci asadar, a fost important si ca sa o vedem la ce nivel (mai ales fizic) se afla, cum s-a antrenat in pauza de dupa Fed Cup.

Ne-am bucurat sa o vedem parcurgand un prim set in doar 24 de minute, in care nu a lasat adversarei nici un ghem si doar 8 puncte. Cum a reusit? Am spune simplu, dar cat de greu este sa joci cu greseli foarte putine, agresiv si constant. Simona a ales o tactica mai rar vazuta la ea: a lovit cu incredere stanga- dreapta, dar fara sa caute liniile, nu s-a expus la auturi mici dar neplacute. Si-a purtat adversara pe tot terenul si a ripostat cand a fost nevoie la reverul deosebit de elegant al rusoaicei, una dintre putinele jucatoare care lovesc din stanga cu o singura mana.

Setul al doilea a continuat la fel ca cel de debut, Simona ajungand rapid la 2-0 si se parea ca meciul se va termina rapid. Nu a fost sa fie asa, fiindca a urmat un ghem pierdut pe serviciul sau, fiindca a jucat dezordonat.Nu parea sa fie mare paguba, mai ales ca s-a distantat la 5-1, doar ca rusoaica a inceput sa joace mereu mai increzatoare, nici nu mai avea nimic de pierdut, facand si ea puncte importante, dar mai ales fiindca Simo s-a apucat sa caute liniile. A “reusit” cateva auturi mici, care au enervat-o si s-a ajuns la 5-4, si urma Margaryta la serviciu. Ca si in alte dati, Simona a strans racheta mai bine, a dat din nou drumul la picioare si a facut breakul final. Halep – Gasparyan 6-0, 6-4 si acum le asteapta sa joace pe Konta si Riske, pentru a-si cunoaste adversara urmatoare.