Demonstratie romaneasca in capitala europeana a tenisului

Dupa victoria Irinei Begu in fata Sarei Soribes Tormo din Spania, meci intins pe 2 zile fiind intrerupt din cauza ploii, in care jucatoarea noastra a primit o puternica replica si a stat 100 de minute pe teren, ne faceam griji pentru modul in care se va desfasura meciul ei cu Simona Halep. Am fost placut impresionati de vitalitatea de care a dat dovada Irina si chiar indraznesc sa spun ca Begu+Crivoi= succes, fiindca si jocul ei a crescut foarte mult fata de anul trecut. Irina a stiut ca nu se poate angaja la raliuri lungi cu Simona si a incercat si deseori a reusit sa fie agresiva, sa vina des la fileu, sa puna presiune. Simona a jucat bine, stiind ca e benefic sa-si poarte adversara pe tot terenul, reusind mingi lungi cu adresa si faramitand energia adversarei atat cata a mai ramas .

Meciul a fost foarte frumos, cu realizari de exceptie din partea ambelor jucatoare, placut de urmarit si se poate spune ca a fost o demonstratie romaneasca in capitala europeana a tenisului feminin. Pacat ca nu au fost spectatori in tribuna, ca sa le sustina pe fete asa cum meritau, sa le rasplateasca cu aplauze. Acolo unde Kvitova, cele doua Pliskove, Vondrousova, Strycova, Muchova, Krejcikova, Siniakova si au fost Hlavackova si Safarova (are au devenit mame), e greu sa impresionezi si totusi tenisul romanesc s-a evidentiat. Daca mai punem la socoteala si cuplul Niculescu/ Olaru care joaca si ele semifinala, suntem foarte multumiti de prestatiile jucatoarelor noastre.

In primul set Irina a facut prima breakul la 1-1, apoi din nou la 3-3, si chiar la 5-5 cand putea sa fie decisiv, dar de fiecare data Simona a egalat asa cum numai ea stie, cu retururi castigatoare. Ca ea si-a pierdut ghemurile nu ne miram, fiindca serviciul nu si-a revenit, a facut din nou o multime de duble greseli, 8 de data asta, dar a reusit mereu sa refaca diferenta. Tiebreakul a fost o formalitate pentru Simona care s-a impus cu 7-2. Setul al doilea putea fi scurt, Simona a condus cu scorul de 2-0, si cand credeam ca Irina va ceda fizic, ea a gasit resurse nebanuite si a egalat la 3. Din pacate pentru ea, atat a mai putut, dar a aratat si in aceasta perioada ca e in forma. A fost deci: Halep – Begu 7-6, 6-3, si nu pot sa nu spun ca mi-a plact ce am vazut, viitorul apropiat suna bine!

In finala Halep-Mertens va fi un regal, fiindca antecedentele ne permit s-o spunem!