Mai greu ca la Montreal, dar Barty cedeaza din nou

Simona confirma din nou ca se afla in excelenta dispozitie de joc si patrunde in sferturi la Cincinnati, dupa victoria cu 7-5, 6-4 impotriva australiencei Ashleigh Barty. A fost mai greu ca la Montreal cand in semifinala a trecut de aceasi jucatoare cu 6-4, 6-1, dar de data asta adversara a jucat mai agresiv si cu multe raiduri la fileu. Ea are un joc excelent de voleu asa ca pentru Simona a fost greu sa o paseze, dar a facut-o in destule ocazii la puncte importante.Australianca mai avcea si arma scurtei ascunse cu sliceul din rever , mingea cazand in imediata apropiere a fileului. Ea s-a tinut bine si in raliuri lovind deseori puternic cu forehandul si daca arat ca a si servit destul de bine (desi are doar 166 cm) , putem astfel arata de ce scorul a fost atat de strans.Simona si-a vazut de jocul ei, in care are atat de multa incredere, si a produs puncte de efect cu reverul in lung de linie, mai ales cand Ashleigh se ducea in coltul din stanga sa loveasca cu dreapta inversa.

Meci frumos, placut, cu destule faze de tenis adevarat, si terminat dupa o ora si jumatate, mai ales pentru ca Simona mai are un meci la noapte, dupa cca 8-9 ore.

Meciul incepe cu Barty la serviciu care-si castiga ghemul, Simona reuseste si ea desi a salvat si o minge de break. Dupa un 2-1 normal, Barty reuseste prima breakul si s-a distanta la 3-1, dar Simona revine din nou si s-a facut 3-3. Meciul a prins consistenta, Barty excela cu slice-ul din stanga iar Simo o alerga cat se putea ca sa o oblige sa loveasca din pozitie inconfortabila. Barty nu acuza egalarea si conduce mereu, Simo alergand dupa egalare, reusind 3 ghemuri foarte clare cu serviciul. La 5-5 echilibrul se rupe.A fost un ghem lung, in care Ashleigh a jucat aproape exclusiv cu serviciul al doilea si asta a costat-o.Simo face breakul decisiv, apoi are 40-0 dar nu inchide setul decat la a 4-a minge de avantaj.Asadar 7-5 si se putea prefigura un meci de doar 2 seturi.

Setul al doilea a fost ceva mai scurt dar la fel de disputat si incepe bine pentru australianca, ea conducand cu 2-0, dar Simo face 4 ghemuri la rand, serveste bine, vine si in fata la voleu, pune si un as.Barty strange scorul la 3-4 si 4-5 dar nu poate egala fiindca Simona vrea sa termine meciul  si a fost 6-4, chiar daca Barty nu a cedat deloc. Acum Simona are un avans de 1691 puncte in clasament si speram sa treaca si de sferturi si diferenta fata de Wozniacki sa creasca la 1851!

La interviul de final de pe teren Simona era foarte vesela si a facut o gluma zicand ca este fericita ca mai joaca inca un meci in aceasta zi…De vina a fost …ploaia…