Simona castiga, dar AO abia acum incepe pentru ea…

Dupa cele 3 victorii din turneu, Simona se gaseste in fata unui careu de asi teribil: Swiatek, Serena, Osaka si Barty. Sa vedem cate din aceste intalniri vor fi “onorate” cu prezenta si cu victorii?

Meciul de astazi nu se anunta usor, Veronika Kudermetova s-a aratat in forma anul acesta, vezi finala de la Abu Dhabi si victoriile de aici cu Kostyuk si Rybakina. Tot ce era mai important in acest meci (dupa parerea mea) era verificarea fizicului campioanei noastre, care a suferit ba la spate ba la bratul drept si chiar obosita fiind dupa meciul cu Ajla Tomljanovic. A fost bine, vizual vorbind, dar meciul a fost presarat cu multe nereusite. Noroc ca loviturile care au punctat, adunate cu greselile nefortate ale rusoaicei au fost mai numeroase. Veronika a intrat in meci fara retineri, sau emotii negative si ne-a aratat inca din primul ghem ca are cu ce sa o surprinda pe Simona, lovind adanc si mai ales puternic.Sigur ca acest stil poate fi riscant, mai ales ca romanca e renumita ca se apara extraordinar. Dupa un 1-0 advers, Simona castiga 6 ghemuri la rand, chiar daca a fost condusa in 3 randuri, ea gaseste puterea de a inchide setul la a 3-a oportunitate.

Setul al doilea a fost mai echilibrat, Veronika a dat liber la brat si a surprins-o pe Simona cu atacuri la fileu. Asa a reusit 3 ghemuri, dar si 2 breakuri.Simona a pacatuit ca a lovit de prea multe ori exact in coltul in care se “abandonase” adversara si in loc de punctul ei tabela inregistra contrariul.Totul se termina cu bine dar dupa ce rusoaica a depus o buna rezistenta.

Simona sa ia ce a fost bun in acest meci si sa fie mai agesiva cu Swiatek, careia nu va trebui sa-i cedeze initiativa, poloneza fiind mai constanta in joc si greseste mai putin…

Asadar intr-o ora si 20 de minute s-a consemnat scorul de 6-1,6-3 in care Simona a facut 70 de puncte (fata de 52), din care Veronika i-a facut cadou 38, adica mai mult de jumatate. A servit binisor (4 asi si 3 duble greseli) dar uneori prea “citet” si a fost atacata imediat.

Cum spuneam, viitoarea adversara este de alt “calibru” si pregatirea meciului trebuie facuta cu mare atentie, mai ales ca o revansa ar fi binevenita…