Marius Copil pierde la Jarko Nieminen si este 2-2 in meciul Romania vs. Finlanda in Davis Cup

marius copilMarius Copil a facut tot ce a depins de el pentru a castiga contra as-ului finlandez Jarko Nieminen.Acesta, aflat cu cca 200 de locuri mai sus in clasament si avand o experienta de concurs la nivel inalt de cca 10 ani, a fost foarte greu de intrecut, chiar daca scorul arata un echilibru, chiar daca Marius s-a ridicat deseori la nivelul adversarului. Jarko a aratat totusi o clasa superioara si cum altfel daca diferenta de locuri este cea aratata deja.

Copil a fost curajos, a aflat repede cu cine joaca, chiar daca s-au mai intalnit si a incercat sa tina pasul. Eu cred ca a pacatuit fiindca l-a jucat prea mult pe finlandez pe stanga (ce sa-i faci, automatismele) unde adversarul riposta cu cate un forehand naucitor. La raliurile lungi, castigator in marea majoritate a cazurilor a fost finlandezul care stia sa-si construiasca punctul si avea ambele lovituri sigure.Marius a gresit prea mult cu backhandul, incercand crosuri care apoi sa-l aduca la fileu.Cand i-au intrat s-a dus in fata, si bine a facut, dar finlandezul a pasat calm chiar daca si romanul a punctat cu voleul.

Una peste alta a fost un meci atractiv, daca priveai neutru, chiar daca pe alocuri noi ne faceam sperante.Nieminen stia ca nu va pierde, a ramas lucid si atunci cand parea obosit el a schimbat registrul, lovind mai mult la asteptare si tactica i-a adus castigul. Marius a dus meciul pana la limita sa, adica in setul 4 in tiebreak, sperand la un set decisiv, care putea aduce surpriza. Tineretea se putea impune, dar finlandezul stia asta si s-a comportat ca atare, concentrandu-se si reducand greselile.

Marius este usor retinut la inceput, Jarko foarte proaspat si nu ne miram ca setul inaugural este castigat de finlandez cu 6-3, dar pe alocuri Marius ne da sperante de intrare in meci si poate in echilibrarea lui. Setul al doilea avea sa fie cheia meciului fiindca este castigat de finlandez cu 7-5, dupa ce la 5-4 pentru Copil el a trebuit sa apere cu serviciul o minge de set.A facut-o si apoi s-a impus in prelungiri. Daca Marius ar fi castigat atunci cand a avut ocazia, meciul se prelungea si ar fi fost un avantaj pentru el.

Romanul castiga intradevar setul urmator, datorita unui inceput foarte bun, conducand rapid cu 4-1 dar si a faptului ca parand usor obosit, Jarko a decis sa nu mai forteze si sa intre in setul urmator la serviciu. A fost intelept, si-a crutat fortele si a schimbat registrul tactic cum spuneam, fara sa mai riste mult si asteptand si greseala adversarului.

Marius s-a tinut bine si s-a intrat in tiebreak, unde clasa si calmul finlandezului i-au adus victoria cu 7-4, dar nu fara unele emotii.

Marius a aratat un frumos potential si daca va juca la fel si in challengerurile pe care le abordeaza de obicei, el va trebui sa vina repede mai sus, in suta a doua , fiindca ar fi timpul. Marius s-a pripit de multe ori chiar si cand Nieminen il invita sa castige setul 3, si asta l-a privat de multe puncte, dar ce poti sa faci cand adversarul se regrupeaza repede si apoi te contreaza.Il asteptam pe Marius la alte meciuri, si mai ales sa abordeze mai multe calificari in ATP, altfel va ramane departe de asii tenisului. Un astfel de meci aduce multe beneficii chiar daca a fost pierdut , dar analiza lui trebuie sa fie lucida si neaparat facuta, altfel nu se sedimenteaza si nu devine profitabil

Dupa 4 meciuri, calculele hartiei s-au adeverit, si Romania vs.Finlanda 2-2, meciul dintre Victor Crivoi si Harry Heliovaara devine decisiv.